12ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Tην Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2018, το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω της Τακτικής Γενικής Συνέλευσης του
Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Κορυδαλλού – Αγ. Βαρβάρας.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/12/2018

Την Παρασκευή 21/12/2018 οι μαθητές θα έρθουν κανονικά στο σχολείο και θα παραστούν στη λειτουργία στον Ναό του Προφήτη Ηλία της Αγίας Βαρβάρας. Όποιο παιδί θέλει μπορεί να μεταλάβει.

Μετά τη λειτουργία οι μαθητές θα επιστρέψουν στο σχολείο και θα ολοκληρώσουν το πρόγραμμα της ημέρας.

Η Διευθύντρια και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό του σχολείου μας σας εύχονται ολόψυχα  «Καλά Χριστούγεννα, υγεία, αγάπη και ευτυχία για τον καινούριο χρόνο».

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Η Γιορτή Χριστουγέννων του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 17/12/2018, στις 17.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων. Τη γιορτή ετοίμασαν οι μαθητές της Β΄τάξης,  σε συνεργασία με τους μαθητές της Α΄τάξης και με τη συμβολή των δασκάλων των τάξεων, Συμεωνίδου Μαρίας, Αβραμέα Διονυσίας, Μυλωνάκη Άννας, Μπουρέκα Ιωάννας, της δασκάλας Μουσικής Κατσαρού Μαρίας και της δασκάλας  Θεατρικής Αγωγής Νεοφύτου Σταματίας.

Οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων, εκείνη την ημέρα, δε θα παρακολουθήσουν το πρωινό πρόγραμμα.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΛΕΓΧΩΝ ΠΡΟΟΔΟΥ Α΄ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Την Τετάρτη 19/12/2018, στις 13.15, θα δοθούν οι Έλεγχοι Προόδου για το Α΄τρίμηνο στους γονείς των μαθητών των Γ΄, Δ, ΄Ε΄και Στ΄τάξεων.

Οι γονείς των Α΄και Β΄τάξεων θα ενημερωθούν από τους δασκάλους για την ημέρα συνάντησης που θα έχουν μαζί τους.

ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τρίτη 18/12/2018 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας, μέσα στο διδακτικό ωράριο, ένα πρόγραμμα αφήγησης παραμυθιού.

Η βραβευμένη παραμυθού Σάσα Βούλγαρη θα αφηγηθεί στους μαθητές παραμύθια, κατάλληλα για την ηλικία τους, εξοιεικώνοντάς τους με την αφηγηματική τεχνική και μεταφέροντάς τους σε έναν  κόσμο γεμάτο μαγεία και φαντασία.

Το κόστος συμμετοχής είναι 2 ευρώ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Παρασκευή 16/11/2018 το σχολείο θα λειτουργήσει από 8:30π.μ. ως τις 10π.μ.. Δε θα γίνουν μαθήματα και οι μαθητές θα παρακολουθήσουν τη γιορτή που έχει ετοιμάσει η Ε΄τάξη για την επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ 14/11/2018

Την Τετάρτη 14/11/2018 Α΄2 και Δ΄2 δε θα έχουν μάθημα λόγω απεργίας.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Το μήνα Οκτώβρη οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Όλα τα τμήματα παρουσίασαν εξαιρετικές δημιουργίες, με τα τμήματα Β΄2, Δ΄2, Ε΄1 και Στ΄1 να ξεχωρίζουν λίγο περισσότερο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ 07/11/2018 ΚΑΙ 08/11/2018

Την Τετάρτη 7/11/2018 το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω Εκλογών των εκπαιδευτικών για την ανάδειξη αιρετών ΠΥΣΠΕ, ΑΠΥΣΠΕ και ΚΥΣΠΕ.

Την Πέμπτη 8/11/2018 το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω του εορτασμού της γιορτής των Παμμεγίστων Ταξιαρχών.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ … ΤΟΥ ΤΡΥΓΟΥ

Ο μήνας Σεπτέμβρης ήταν μήνας τρύγου για το σχολείο μας. Οι μαθητές μας εργάστηκαν ομαδικά, ανά τμήμα και μας παρουσίασαν δημιουργίες σχετικές με τον τρύγο, ο οποίος ήταν το θέμα του μήνα Σεπτεμβρίου. Και όλες οι τάξεις συμμετείχαν σε έναν δημιουργικό διαγωνισμό με έπαθλο παιχνίδι με μπάλα σε ένα διάλειμμα.

Όλα τα τμήματα παρουσίασαν καταπληκτικές δουλειές. Ωστόσο, νικητές αναδείχτηκαν τα τμήματα Α΄2, Γ΄1, Γ΄2 και Στ΄2 !

Ιδού οι δημιουργίες τους!

Και οι δημιουργίες των άλλων τμημάτων!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Για αυτή την εβδομάδα – από 15 Οκτωβρίου έως 19 Οκτωβρίου– το Ολοήμερο Σχολείο θα λειτουργήσει ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ: Θα παρακολουθήσουν το Ολοήμερο  μέχρι τις 16:00 μόνο οι μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄. Οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων δεν κάνουν καθόλου Ολοήμερο τη Δευτέρα.

ΤΡΙΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΤΕΤΑΡΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΠΕΜΠΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

Θα σας ενημερώνουμε για κάθε αλλαγή προγράμματος.

ΣΤΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες,

Με την ευκαιρία της παρέλασης της 28ης Οκτωβρίου θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε για τη συμμετοχή όλων των παιδιών σ’ αυτή, για καλύτερη παρουσία του Σχολείου μας.

Οι μαθητές-τριες της Ε΄ Τάξης θα χρειαστεί να προμηθευτούν τη στολή παρέλασης. Τη στολή θα χρησιμοποιήσουν τα παιδιά σε όλες τις παρελάσεις και επίσημες εκδηλώσεις του Σχολείου κατά τη φετινή σχολική χρονιά αλλά και την επόμενη που θα φοιτήσουν στην ΣΤ΄ Τάξη.

Στολή αγοριώνΜπλε παντελόνι τζιν, άσπρο πουκάμισο, μπλε καζάκα πλεκτή, μπλε γραβάτα.

Στολή κοριτσιών: Μπλε φούστα τζιν (ή υφασμάτινη), άσπρο πουκάμισο, άσπρο καλσόν, (φουλάρι και μπερέ  τα δίνει το Σχολείο σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων).

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου