12ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!

Τα θερμά μας συγχαρητήρια στον δάσκαλο μουσικής του σχολείου μας, κύριο Θοδωρή Μπρουτζάκη, για την πρόκρισή του στην τελική εικοσάδα του διεθνούς διαγωνισμού σύνθεσης 2018 Banaue International Music Composition Competition.

Ο διαγωνισμός διεξάγεται στη Μανίλα των Φιλιππίνων και συμμετέχουν συνθέτες από όλο τον κόσμο. Ο κύριος Θοδωρής συμμετέχει με τη σύνθεσή του « Αρχιπέλαγος » .

Του ευχόμαστε Καλή Επιτυχία στη συνέχεια του διαγωνισμού!

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Θα θέλαμε να συγχαρούμε την ομάδα handball των αγοριών του σχολείου μας, κάθως και τον δάσκαλο φυσικής αγωγής, κύριο Θανάση Παπαδόπουλο, για την πρόκρισή τους στον τελικό του Διασχολικού Τουρνουά του Δήμου Κορυδαλλού.

Τους ευχόμαστε ολόψυχα Καλή Επιτυχία!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αύριο, Τρίτη 01/05/2018, το σχολείο μας θα είναι κλειστό λόγω της αργίας της Πρωτομαγιάς.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές  Ε’ και Στ’ τάξης που συμμετέχουν στην ομάδα handball αγοριών του σχολείου μας. Τα παιδιά συμμετέχουν στο Διασχολικό Τουρνουά του Δήμου Κορυδαλλού και ήδη σημείωσαν την πρώτη τους νίκη.

Τους ευχόμαστε Καλή Συνέχεια και στους επόμενους αγώνες!!!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου (23/02/2018),  θα επισκεφθεί το σχολείο μας , την Τετάρτη 25/04/2018, η  συγγραφέας Ελένη Δικαίου.

Η συγγραφέας θα μιλήσει με τους μαθητές των Γ’, Δ’, Ε’ και  Στ’ τάξεων. Οι μαθητές μας έχουν ήδη διαβάσει κάποια από τα βιβλία της και έχουν ετοιμάσει γι’ αυτή κάποιες δραστηριότητες και πολλές ερωτήσεις , για να τη γνωρίσουν καλύτερα.

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Εγγραφή  Μαθητών στην Α΄ τάξη

(σύμφωνα με το Π.Δ.  79/2017)

ΠΟΤΕ; Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών/-τριων που θα φοιτήσουν

στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού σχολείου, κατά το σχολικό έτος 2018-2019,

αρχίζουν την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 και λήγουν την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018

ΠΟΙΟΙ; Φέτος, στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά

παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2012 μέχρι και 31-12-2012

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ Α.  Υποβάλλονται κατά την εγγραφή :
1. Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία
2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο
3. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (π.χ. συμβόλαιο , λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση )
4. Βιβλιάριο Υγείας Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο
Β. Απαιτείται για την εγγραφή :
6. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο
Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:
7. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
8. Σε περίπτωση μαθητών-τριων με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ.  ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής
9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ Οι αλλοδαποί μαθητές, εγγράφονται στην Πρώτη Τάξη,

προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω,

καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης  ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο,

χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με τις εγγραφές,

στο Δημοτικό Σχολείο ……………………………………………………………………………………………..,

απευθυνθείτε στ..  Διευθυντ….. του (τηλ. επικοινωνίας : …………………………………………………..)

από τις  ……….. μέχρι τις ………..,  τις εξής ημέρες του Μαΐου :

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 30/03/2018 θα γίνει ο καθιερωμένος εκκλησιασμός των μαθητών εν όψει  της γιορτής του Πάσχα. Με την επιστροφή στο σχολείο τα μαθήματα θα συνεχιστούν κανονικά.

Ύστερα από τις διακοπές του Πάσχα το σχολείο θα ανοίξει πάλι τη Δευτέρα 16/04/2018.

Η διεύθυνση και το διδακτικό προσωπικό του Σχολείου σας εύχονται ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Αποτέλεσμα εικόνας για ευχες πασχα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Στις 21 Μαρτίου θα επισκεφθούν το σχολείο μας γιατροί από το «ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ» της Νίκαιας. Παρακαλώ, όσοι γονείς έχετε επιτρέψει τον έλεγχο βιβλιαρίων, να τα αποστείλετε έως την Τρίτη 20 Μαρτίου.

Ευχαριστώ!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω επιμορφωτικής συνάντησης – σεμιναρίου των δασκάλων με τη Σύμβουλο.

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ Β΄ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Τη Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018 και ώρα 01:1 5μ.μ. θα δοθούν οι Έλεγχοι Προόδου των μαθητών για το Β΄Τρίμηνο.

ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

Την Παρασκευή, 9/3/2018, οι Ε΄και Στ΄τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στον διαγωνισμό μαθηματικών «ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας, όπως και κάθε χρόνο.

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ Α2

Τραγουδήσαμε τα κάλαντα του Μάρτη για να καλωσορίσουμε τον ερχομό της άνοιξης, κρατώντας στα χέρια μας τις χελιδόνες που φτιάξαμε με τα χεράκια μας!!

Ακούστε τα!https://www.youtube.com/watch?v=o61QcAxWLS4

Επιμέλεια:Συμεωνίδου Μαρία