12ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ … ΤΟΥ ΤΡΥΓΟΥ

Ο μήνας Σεπτέμβρης ήταν μήνας τρύγου για το σχολείο μας. Οι μαθητές μας εργάστηκαν ομαδικά, ανά τμήμα και μας παρουσίασαν δημιουργίες σχετικές με τον τρύγο, ο οποίος ήταν το θέμα του μήνα Σεπτεμβρίου. Και όλες οι τάξεις συμμετείχαν σε έναν δημιουργικό διαγωνισμό με έπαθλο παιχνίδι με μπάλα σε ένα διάλειμμα.

Όλα τα τμήματα παρουσίασαν καταπληκτικές δουλειές. Ωστόσο, νικητές αναδείχτηκαν τα τμήματα Α΄2, Γ΄1, Γ΄2 και Στ΄2 !

Ιδού οι δημιουργίες τους!

Και οι δημιουργίες των άλλων τμημάτων!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Για αυτή την εβδομάδα – από 15 Οκτωβρίου έως 19 Οκτωβρίου– το Ολοήμερο Σχολείο θα λειτουργήσει ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ: Θα παρακολουθήσουν το Ολοήμερο  μέχρι τις 16:00 μόνο οι μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄. Οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων δεν κάνουν καθόλου Ολοήμερο τη Δευτέρα.

ΤΡΙΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΤΕΤΑΡΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΠΕΜΠΤΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Όλες οι τάξεις έως 16:00

Θα σας ενημερώνουμε για κάθε αλλαγή προγράμματος.

ΣΤΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες,

Με την ευκαιρία της παρέλασης της 28ης Οκτωβρίου θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε για τη συμμετοχή όλων των παιδιών σ’ αυτή, για καλύτερη παρουσία του Σχολείου μας.

Οι μαθητές-τριες της Ε΄ Τάξης θα χρειαστεί να προμηθευτούν τη στολή παρέλασης. Τη στολή θα χρησιμοποιήσουν τα παιδιά σε όλες τις παρελάσεις και επίσημες εκδηλώσεις του Σχολείου κατά τη φετινή σχολική χρονιά αλλά και την επόμενη που θα φοιτήσουν στην ΣΤ΄ Τάξη.

Στολή αγοριώνΜπλε παντελόνι τζιν, άσπρο πουκάμισο, μπλε καζάκα πλεκτή, μπλε γραβάτα.

Στολή κοριτσιών: Μπλε φούστα τζιν (ή υφασμάτινη), άσπρο πουκάμισο, άσπρο καλσόν, (φουλάρι και μπερέ  τα δίνει το Σχολείο σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων).

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Προς το παρόν, το ολοήμερο θα λειτουργεί κάθε Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή. Όταν υπάρξει αλλαγή, θα λάβετε ενημέρωση.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ

Η προγραμματισμένη εκδρομή της Δευτέρας 01/10/2018, η οποία αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 05/10/2018.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τη Δευτέρα 01/10/2018 οι μαθητές να έχουν μαζί τους και τις τσάντες τους, σε περίπτωση που αναβληθεί η επίσκεψη λόγω καιρικών συνθηκών.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ

Επειδή το σχολείο θα είναι αύριο κλειστό, οι εκκρεμότητες των μαθητών (Α.Δ.Υ.Μ. , Υπεύθυνες Δηλώσεις) σε σχέση με την προγραμματισμένη επίσκεψη της Δευτέρας 01/10/2018 πρέπει  να τακτοποιηθούν αναγκαστικά τη Δευτέρα.

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Αύριο, Παρασκευή 28/09/2018 το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω επικίνδυνων καιρικών φαινομένων, ύστερα από απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή και του Δημάρχου Κορυδαλλού.

Την επόμενη εβδομάδα το ολοήμερο θα λειτουργήσει μόνο Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή. Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα λάβετε εκ νέου ενημέρωση.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ 26-28/09/2018

Αυτή την εβδομάδα το ολοήμερο θα λειτουργήσει : Τετάρτη 26/09/2018,     Πέμπτη 27/09/2018     και   Παρασκευή 28/09/2018, έως τις 16:00.

Για οτιδήποτε νεότερο θα λάβετε ενημέρωση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Από την Τρίτη 18/09/2018 όλες οι τάξεις του σχολείου θα σχολάνε καθημερινά στις 13:15.

Το ολοήμερο τμήμα δε θα λειτουργήσει ακόμα. Θα λάβετε προσεχώς ενημέρωση για το πότε θα αρχίσει η λειτουργία του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 17/09/2018

Τη Δευτέρα 17/09/2018 όλες οι τάξεις θα σχολάσουν 12:25μ.μ..

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ Α’ ΤΑΞΗΣ

Τη Δευτέρα 17/09/2018 παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών της Α΄ Τάξης να έρθουν στο σχολείο για μια πρώτη ενημέρωση από τη Διευθύντρια και τις δασκάλες της τάξης.

Στις 12:30μ.μ. θα πραγματοποιηθεί μια σύντομη ενημέρωση από τη Διευθύντρια στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου.

Στις 13:15μ.μ. οι γονείς, αφού παραλάβουν τα παιδιά μετά το σχόλασμα, θα πάνε στις αίθουσες των τάξεων, για να ενημερωθούν από τις δασκάλες.

...