Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η Διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, οι μαθήτριες και το βοηθητικό προσωπικό του σχολείου μας σας εύχεται “Χαρούμενη Καθαρή Δευτέρα” και “Καλή Σαρακοστή”!

ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ

ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ & ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Λήψη αρχείου

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ

Η ψηφοφορία των ακροατών για το τραγούδι που στείλαμε στον διαγωνισμό του European school radio ξεκίνησε. Το τραγούδι μας έχει κωδικό 9759. Για να το ψηφίσετε μπαίνετε στην ιστοσελίδα του European school radio στην ψηφοφορία των ακροατών.

Στη σύνδεση μπορείτε να βάλετε τους κωδικούς των παιδιών από το ΠΣΔ ή να συνδεθείτε μέσω Google βάζοντας το προσωπικό σας email. Μπορείτε να ψηφίσετε μια φορά από κάθε συσκευή κινητό, τάμπλετ, υπολογιστή.

Βρίσκουμε το τραγούδι μας με τον κωδικό 9759 και όταν εμφανιστεί η καρδιά την πατάμε για να το ψηφίσουμε.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου των μαθητών /τριών του σχολείου μας για το Β΄ τρίμηνο. Για τα τμήματα Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Ε, Στ1 και Στ2 οι έλεγχοι θα δοθούν από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος στις 13:20μμ.

Για τα τμήματα Α1, Α2 και Β θα γίνει προφορική ενημέρωση για την πρόοδο των παιδιών σας από τις εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Με την ευκαιρία του εορτασμού της Καθαρής Δευτέρας η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας ευχόμαστε «Καλή Σαρακοστή!»

Εκ του γραφείου.

ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 – ΠΑΡΕΛΑΣΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο στις 8:15πμ. Τις δύο πρώτες ώρες θα πραγματοποιηθούν δράσεις  σχετικές με την εθνική επέτειο εντός των τάξεων. Στις 9:45πμ θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους.

Την Δευτέρα 25η Μαρτίου 2024 ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες του Στ΄2 θα πρέπει να βρίσκονται στην είσοδο της εκκλησίας του Αγίου Γεωργίου στις 9:30, με ευθύνη των γονέων τους, όπου θα τους παραλάβει εκπαιδευτικός του σχολείου. Θα παρευρεθούν στη δοξολογία που θα πραγματοποιηθεί στον ιερό ναό Αγίου Γεωργίου και θα ακολουθήσει η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο Πεσόντων στην πλατεία Αγίου Γεωργίου. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στην παρέλαση θα έρθουν στο χώρο της παρέλασης (γωνία Πυθαγόρα και Κοραή) στις 10:40 με ευθύνη των γονέων τους. Εκεί θα τους περιμένουν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί. Η παρέλαση θα πραγματοποιηθεί επί της οδού Αθηνάς, με αφετηρία την οδό Ασκληπιού και τερματισμό στην πλατεία Ελευθερίας.
Με τη λήξη της παρέλασης οι γονείς θα παραλάβουν τα παιδιά τους πάνω στην πλατεία Ελευθερίας μπροστά στην είσοδο του Μετρό απέναντι από το τέρμα της οδού Αγ. Γεωργίου αφού ενημερώσουν τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας ευχόμεθα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

!25η Μαρτιου.jpg225η Μαρτιου.jpg2 .jpg3

12ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες αναρτούμε για ενημέρωσή σας  το ΦΕΚ του Ν.5090/2024.

Λήψη αρχείου

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

Ύστερα από ενημέρωση από τη ΔΙ.Π.Ε. Πειραιά και εν όψει της εγκυκλίου για κατάθεση αιτημάτων για Σχολικό Νοσηλευτή για το σχολικό έτος 2024-2025, σας εφιστούμε την προσοχή ως προς τη μορφή που πρέπει να έχουν οι γνωματεύσεις που θα προσκομίσετε στο σχολείο.

Η γνωμάτευση για να έχει ισχύ θα πρέπει να είναι πρωτότυπη και να έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ μέχρι 6 μήνες πριν από την ημερομηνία κατάθεσης του αιτήματος. Πρέπει να αναγράφει την αναγκαιότητα υποστήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή αλλά και το σκοπό της έκδοσής της (για Σχολικό Νοσηλευτή ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΗ ΧΡΗΣΗ) και να φέρει σφραγίδα θεράποντος ιατρού, διευθυντή κλινικής και γνήσιο της υπογραφής του διευθυντή με στρογγυλή σφραγίδα.

Αυτό ισχύει τόσο για τις γνωματεύσεις που θα εκδοθούν όσο και για αυτές που έχουν ήδη εκδοθεί και τις οποίες πρέπει εγκαίρως να αντικαταστήσετε.

Εκ του γραφείου.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΗ/ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι μπορείτε στο εξής να λαμβάνετε ηλεκτρονικά τη βεβαίωση φοίτησης του παιδιού σας δυνάμει της Υπουργικής Απόφασης 520/31-01-2024 (ΦΕΚ 658, τ. Β΄).

Η σχετική αίτηση υποβάλλεται μέσω ειδικής ηλεκτρονικής εφαρμογής προσβάσιμης μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (ΕΨΠ-gov.gr). Μέσω της ίδιας εφαρμογής λαμβάνεται και η βεβαίωση φοίτησης του μαθητή /της μαθήτριας. Περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες θα βρείτε στα άρθρα 1 και 2 της ανωτέρω Υπουργικής Απόφασης η οποία επισυνάπτεται προς ενημέρωση και διευκόλυνσή σας.

Εκ του γραφείου