Μάι 13

Επίσκεψη στο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών του Δήμου Πατρέων

DSC01072

Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Τρίτη 22 Μαΐου 2013, το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών του Δήμου Πατρέων, στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά με θέμα: «Ένα τόσο δα σκουπιδάκι». Στους μικρούς μαθητές έγινε παρουσίαση των ωφελειών της ανακύκλωσης και του τρόπου λειτουργίας του κέντρου από τον υπεύθυνο κο Γιώργο Καραμαλή, ο οποίος απάντησε και σε απορίες τους. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν τους εργαζόμενους του κέντρου , να διαλέγουν τα ανακυκλώσιμα υλικά και να τα διαχωρίζουν , προκειμένου ,ανά υλικό, να πάρουν το δρόμο προς το εργοστάσιο ανακύκλωσής τους. Στους μαθητές δόθηκαν μαγνητάκια με το μήνυμα «εσύ ,τι ανακύκλωσες σήμερα;». Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Τίνα Παπασωτηροπούλου και Τούλα Σκαρτσίλα.

DSC01068 DSC01069 DSC01070