Αρχική » Γενικά » «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821». Διαγωνισμός για τους μαθητές των σχολείων της Στερεάς Ελλάδος

Με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, το ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδας, οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας (διά των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων) συνδιοργανώνουν μία εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο Περιφερειακού Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο :

«200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821»

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ενασχόληση των μαθητών με την ιστορία και τα μνημεία της ιδιαίτερης πατρίδας τους, η καλλιέργεια ιστορικής μνήμης και ιστορικής συνείδησης των μαθητών και η σφυρηλάτηση δεσμών & αγάπης για την ιδιαίτερη πατρίδα τους.  Υπενθυμίζοντας ότι η Επανάσταση του 1821 (και όπως έχει καταγραφεί στα πρώτα Συντάγματα της ελεύθερης Ελλάδος και διατηρείται στο προοίμιο του ισχύοντος Σ.) έγινε “για του Χριστού την πίστιν την αγίαν και της πατρίδος την ελευθερίαν” προτρέπω – και παρακαλώ – τους/τις συναδέλφους Θεολόγους των σχολείων (Γυμνασίων και Λυκείων) της Στερεάς Ελλάδος να ενημερώσουν σχετικώς τους/τις μαθητές/-τριές τους για τη δυνατότητά τους να συμμετάσχουν στο Διαγωνισμό με την εκπόνηση – στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών – εργασιών για το ρόλο της Εκκλησίας και του κλήρου στην εθνική παλιγγενεσία και την Επανάσταση του 1821.

Βράβευση:

Προβλέπεται η βράβευση εννέα (9) έργων συνολικά:
– τριών (3) Δημοτικών σχολείων
– τριών (3) Γυμνασίων
– τριών (3) ΓΕΛ – ΕΠΑΛ

Βραβεία: laptops και αναμνηστικά. Επίσης όλοι οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί και τα σχολεία, πέρα από τη βράβευση, θα λάβουν Bεβαίωση
συμμετοχής στο πρόγραμμα και όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές έπαινο συμμετοχής.

*  Όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, θα πρέπει να αποστείλουν ηλεκτρονικά στον/στην Υπεύθυνο/η Σχολικών Δραστηριοτήτων της οικείας Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης τη συνημμένη δήλωση συμμετοχής, μέχρι την Τετάρτη 23-12-2020, με δυνατότητα παράτασης σε συνεννόησης με τους/τις Υπεύθυνους/ες Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Μαθητικές Δράσεις – Μαθητικός Διαγωνισμός με βραβεύσεις για την ”Επανάσταση του 1821”

ΑΙΤΗΣΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ