24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Η εκπαίδευση είναι ανθρώπινο δικαίωμα, δημόσιο αγαθό και δημόσια ευθύνη.

Η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών ανακοίνωσε στις 24 Ιανουαρίου ως Διεθνής Ημέρα Εκπαίδευσης, για τον εορτασμό του ρόλου της εκπαίδευσης για την ειρήνη και την ανάπτυξη.

Χωρίς περιεκτική και δίκαιη ποιοτική εκπαίδευση και ευκαιρίες δια βίου για όλους, οι χώρες δεν θα καταφέρουν να επιτύχουν την ισότητα των φύλων και να σπάσουν τον κύκλο της φτώχειας που αφήνει πίσω εκατομμύρια παιδιά, νέους και ενήλικες.

Σήμερα, 258 εκατομμύρια παιδιά και νέοι εξακολουθούν να μην φοιτούν στο σχολείο. 617 εκατομμύρια παιδιά και έφηβοι δεν μπορούν να διαβάζουν και να κάνουν βασικά μαθηματικά. λιγότερο από το 40% των κοριτσιών στην υποσαχάρια Αφρική ολοκληρώνουν τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και περίπου τέσσερα εκατομμύρια παιδιά και νέοι πρόσφυγες είναι εκτός σχολείου. Παραβιάζεται το δικαίωμά τους στην εκπαίδευση και είναι απαράδεκτο.