Ενημέρωση για 14/6

Αύριο ερχόμαστε κανονικά στο σχολείο στις 8:15 για να παραλάβουμε τους τίτλους προόδου, τα δωράκια μας και ..λίγη δροσιά! Σχολάμε στις 9:00.
Η βαθμολογία θα σταλεί μέσω email για τους μαθητές των τάξεων Δ’ έως ΣΤ’. Αν δεν λάβετε κάτι, σας παρακαλώ να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Το σχολικό λεωφορείο θα πραγματοποιήσει το δρομολόγιο του κανονικά.

Ενημέρωση για 13/6

Αύριο, Πέμπτη 13/6 θα φυτέψουμε μερικά λουλούδια στην πίσω αυλή του σχολείου μας, με τη βοήθεια της μαμάς μιας συμμαθήτριάς μας.
Φέρνουμε μαζί μας γάντια μιας χρήσης ή ό,τι γάντια έχουμε, φοράμε καπέλα οπωσδήποτε και μπόλικο νερό!!!

Ενημέρωση για 11/6

Το σχολείο μας λόγω εκλογών θα είναι κλειστό αύριο 7/6 και τη Δευτέρα 10/6.

Την Τρίτη 11/6 φέρνουμε μαζί μας νεροπίστολα και μια αλλαξιά ρούχα/εσώρουχα/παπούτσια (ή ένα ζευγάρι σαγιονάρες) και οπωσδήποτε πετσέτα για να σκουπιστούμε.
Την 3η και 4η ώρα θα κάνουμε παιχνίδια με νερό στο πάρκο.

Φέρνουμε κανονικά τσάντες.

Μαθαίνω καλά τον τρόπο με τον οποίο βρίσκω το εμβαδόν για το τετράγωνο, το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο και το ορθογώνιο τρίγωνο, όπως τα γράψαμε στο τετράδιο ή από τη σελ. 68 στο Β.Μ. Τετράδιο εργασιών: Κάνω τις ασκήσεις 1, 2, 3 σελ. 65.

Φυσικά:
Στην τάξη κάναμε την ανάκλαση και την απορρόφηση του ήχου (σελ.150-154). Για όποιον/α έλειπε, μπορείτε να δείτε εδώ τις παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα από τα πειράματα που κάναμε στην τάξη:

Ενημέρωση: Αύριο θα φέρουμε λίγη …παραλία στην τάξη μας! Μπορούμε να φέρουμε πετσέτες, καπέλα, ψάθες, φουσκωτές μπάλες, μάσκες, αναπνευστήρες, γυαλάκια, μπρατσάκια, μικρές κουλούρες, σανίδες κλπ. Θα γεμίσουμε την τάξη μας. Τονίζω ότι δεν ερχόμαστε με μαγιό. Τρόμπα δεν χρειάζεται να φέρει κανείς, έχω εγώ. Επίσης δεν αγοράζουμε κάτι, φέρνει ο καθένας ό,τι έχει.  Επειδή θα τα κρατήσουμε και για τις επόμενες τελευταίες μέρες, φέρνουμε πράγματα που δεν θα χρειαστούμε μέσα στο ΣΚ που θα είμαστε κλειστά.

Τετράδιο εργασιών: Ασκήσεις 2, 3 σελ. 62 και 4, 5 σελ. 64.

Διαβάζω πολύ καλά τις μονάδες μέτρησης του μήκους και της επιφάνειας από το Φύλλο εργασίας και έπειτα λύνω τις ασκήσεις. Η άσκηση 2 ζητάει πρώτα να κάνετε την πράξη που χρειάζεται (πολλαπλασιασμός ή διαίρεση) και έπειτα να γράψετε το αποτέλεσμα, δηλαδή: 4,1 μ.= 4,1 x 10 = 41 δέκατα.

Αύριο φέρνουμε μαζί Γλώσσα, Φυσικά, Γεωγραφία

Διαβάζω καλά τις σελ. 65 (Σύνθετα ρήματα και αύξηση), σελ. 66 (Αυτοπαθείς και οριστικές αντωνυμίες) και σελ.70-71 (Παραθετικά επιθέτων και επιρρημάτων) και κάνω το Φύλλο εργασίας.
Στην τάξη κάναμε τις ασκήσεις της σελ. 66 και την άσκηση 4 σελ. 71.

Τετράδιο εργασιών: Άσκηση 1, 2, 1ο, 2ο και 3ο πρόβλημα σελ. 61. Στην τάξη κάναμε τα προβλήματα 1-2 σελ. 53.

Γεωγραφία:
Διαβάζω και μαθαίνω πολύ καλά τη φωτοτυπία. Τετράδιο εργασιών: Άσκηση 2 σελ. 43 και άσκηση 3 σελ. 44.

Διαβάζω πολύ καλά τη θεωρία από το φύλλο εργασίας και έπειτα λύνω τις ασκήσεις.
Στην τάξη κάναμε τις ασκήσεις 2 σελ. 49, 1 σελ. 53 και 1η άσκηση σελ. 55.

Κοιν. & Πολ. Αγωγή:
Διαβάζω μόνος/η μου το κεφ. 1 σελ. 46-47 και λύνω τις ασκήσεις 4-5. Να μπορώ να διακρίνω την ανάγκη από την επιθυμία και το δικαίωμα από την υποχρέωση.

Αύριο θα φέρουμε μαζί Φυσική!

Θυμίζω ότι για αύριο έχουμε:

• Γλώσσα:
    Ανάγνωση το κείμενο σελ. 58-59. Χρησιμοποιώντας τις λέξεις με πλάγια γράμματα στη σελ. 60 (συμμετοχή…. τιμές) φτιάχνω μια ιστορία για κάποιον αγώνα/άθλημα στο τετράδιο γραπτού λόγου. Στην τάξη κάναμε τις ασκήσεις 2,3,4,6,7 σελ. 59-61 και την άσκηση 4 σελ. 64.
  • Γεωγραφία:
    Τετράδιο εργασιών: Άσκηση 2 σελ. 40 και άσκηση 1 σελ. 41. Στην τάξη κάναμε τις ασκήσεις 1 σελ. 48, 1-2 σελ. 39.

Ενημέρωση:
 Την Παρασκευή 31/5/2024 θα πραγματοποιηθεί ημερήσια εκδρομή στο Μαστιχάρι με κόστος 5€ ανά παιδί. Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει εκείνη τη μέρα. Σε περίπτωση που μία οικογένεια αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα να επικοινωνήσει με το γραφείο της διεύθυνσης.

Γεωγραφία:

Φυσικά:
Την Τετάρτη θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην ενότητα για το Φως. Διαβάζω πολύ καλά τη θεωρία από τη φωτοτυπία  και τα πειράματα (παρατηρήσεις-συμπεράσματα) στις σελίδες 128-141 (να μπορώ να τα εξηγώ με δικά μου λόγια).

Ενημέρωση:

Διαβάζω πολύ καλά τις σελ. 51 (την διαδικασία που περιγράφεται στην άσκηση 2) και σελ. 52 (βασικές μαθηματικές έννοιες) στο βιβλίο μαθητή. Δοκιμάστε να φτιάξετε τα δικά σας τρίγωνα και ύψη εδώ Γεωμετρία – GeoGebra (χρησιμοποιήστε τα “Πολύγωνο” και “Κάθετη γραμμή”). Συνεχίζω στο σπίτι το Φύλλο εργασίας. Θυμάμαι να χρησιμοποιώ τον γνώμονα!!!

Φυσικά:
Την Τετάρτη θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην ενότητα για το Φως. Διαβάζω πολύ καλά τη θεωρία από τη φωτοτυπία  και τα πειράματα (παρατηρήσεις-συμπεράσματα) στις σελίδες 128-141 (να μπορώ να τα εξηγώ με δικά μου λόγια).