Την φετινή χρονιά στο Νηπιαγωγείο μας εκπονήθηκαν δύο σχέδια δράσης.

1) Το πρώτο αφορά τις Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών

Στόχος: Βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών, η
καλλιέργεια κοινωνικών δεξιοτήτων επικοινωνίας, καθώς και η
αποδοχή του διαφορετικού μέσα από συνεργατικές μορφές
διδασκαλίας.

ΤΙΤΛΟΣ:Είμαστε διαφορετικοί, αλλά μαζί κάνουμε μία τάξη δυνατή”.ΕΔΩ

2) Το δεύτερο αφορά τις Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών.

Στόχος Βελτίωσης: Να αναδειχθούν οι εκπαιδευτικές, παιδαγωγικές και οικονομικές προϋποθέσεις για την ενίσχυση της παιδαγωγικής σχέσης εκπαιδευτικού-μαθητή. Η αναγκαιότητα για σταθερές σχέσεις εργασίας με διορισμούς μόνιμων εκπαιδευτικών, ώστε να καλυφθούν όλες οι εκπαιδευτικές ανάγκες, για ουσιαστικό αποφασιστικό ρόλο του Συλλόγου Διδασκόντων, για υποστηρικτικούς  θεσμούς και αντισταθμιστικά προγράμματα με έγκαιρη και μόνιμη στελέχωση, για οικοδόμηση ουσιαστικής επικοινωνίας μεταξύ εκπαιδευτικών – μαθητών με κλίμα  συνεργασίας, αλληλοκατανόησης και εμπιστοσύνης.

ΤΙΤΛΟΣ: “Οι απόψεις των εκπαιδευτικών για τις δυσκολίες και τις δυνατότητες που υπάρχουν στην ανάπτυξη των σχέσεών τους με τους/τις μαθητές/τριες. Η επίδραση ενός συνεργατικού, δημοκρατικού παιδαγωγικού και εκπαιδευτικού πλαισίου στην ανάπτυξη των σχέσεων μαθητών / εκπαιδευτικών. Η ανάδειξη των αξιών της συνεργασίας και της αλληλεγγύης απέναντι στον άκρατο ανταγωνισμό και την αντιπαλότητα. Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών”. ΕΔΩ