Μάι 24

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΕΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ 2019-2024

Κάτω από (Συνελεύσεις) από στις 24-05-2024
  1. Διοργάνωση δεκάδων βιβλιοπαρουσιάσεων για βιβλία συγγραφέων από όλη την Ελλάδα.
  2. Συμμετοχή στο «Φεστιβάλ Αφήγησης» στις 3-4.9.2022 στο πλαίσιο του project ΜΕΤΑΒΑΣΗ, που διοργάνωσαν οι κ. Φώφη Ζαγορίτου και Σόνια Κούτσιανου, με την υποστήριξη του ΟΑΠΝ Κοζάνης.
  3. Διοργάνωση Διαγωνισμών Ορθογραφίας Π.Ε. Κοζάνης 2019-2022.
  4. Συμμετοχή και συνδιοργάνωση σε Περιφερειακούς Διαγωνισμούς Ορθογραφίας Δυτικής Μακεδονίας 2019, 2021, 2022.
  5. Διοργάνωση Μαθητικής Εκδήλωσης για την Ποίηση, σε συνεργασία με τον Δήμο Εορδαίας στις 21.3.2022
  6. Διοργάνωση δεκάδων εκπαιδευτικών σεμιναρίων (διά ζώσης και διαδικτυακών).
  7. Διοργάνωση εκπαιδευτικής δράσης για τον προσφυγικό Ελληνισμό σε συνεργασία με τους πολιτιστικούς συλλόγους της Π.Ε. Κοζάνης, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
  8. Διοργάνωση κύκλου διαδικτυακών συζητήσεων με τίτλο «1821: Τοπικές και διεθνείς όψεις της Επανάστασης», υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, από τον Μάρτιο μέχρι και τον Μάιο του 2021.
  9. Διοργάνωση κύκλου διαδικτυακών διαλέξεων «Η φιλοσοφία στην εποχή της κρίσης», σε συνεργασία με το Εργαστήριο Κοινωνικών και Μεταναστευτικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.
  10. Διοργάνωση διαδικτυακής ημερίδας «ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», την Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020.
  11. Έκδοση ποιητικής ανθολογίας μαθητών και μαθητριών της Π.Ε. Κοζάνης με τον τίτλο «ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΙΧΟΙ».
  12. Έκδοση ηλεκτρονικού βιβλίου με τίτλο, «ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ».
  13. Διοργάνωση αφιερωματικών εκδηλώσεων σε συγγραφείς (Μ. Πιτένης, Θ. Λειψιστινού, Χλόη Κουτσουμπέλη, Γιώργος Αριστηνός)
  14. Διοργάνωση εκδρομής φιλολόγων στην Κωνσταντινούπολη (1-4 Μαΐου 2019)
  15. Επίδοση τιμητικής πλακέτας σε συνταξιούχους συναδέλφους στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας.
  16. Υποβολή αίτησης για τη διοργάνωση του 48ου Ετήσιου συνεδρίου της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων.