Απενεργοποίηση του Screen Reader

Ένα από τα ‘κολπάκια’ που επιστρατεύουν οι μαθητές για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μέσα στην τάξη, είναι η ενεργοποίηση του Αναγνώστη της Οθόνης.

Όταν είναι ενεργοποιημένη αυτή η λειτουργία, καθώς κινείται το ποντίκι πάνω στην οθόνη και επιλέγει ή κάνει κλικ στα στοιχεία της Επιφάνειας Εργασίας, ακούγεται μια φωνή που περιγράφει κάθε κίνηση, σαν να κάνει περιγραφή του αγώνα.

Για να απενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτή, μπορείτε να κάνετε από το Μενού -> Εργαλεία Συστήματος -> Ρυθμίσεις Συστήματος και να επιλέξετε την ενότητα Γενική Πρόσβαση. Στην κατηγορία ‘Ηχος θα απενεργοποιήσετε την επιλογή Screen Reader.

Όπως θα δείτε στο ίδιο παράθυρο, οι μαθητές ενεργοποιούν την επιλογή αυτή πατώντας τα πλήκτρα [Alt]+[Super]+[S] (όπου το πλήκτρο [Super] είναι το πλήκτρο με το λογότυπο των Windows, ανάμεσα στο [Ctrl] και τo [Alt]). Με τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε λοιπόν κι εσείς να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία.