Περιορισμός μαθητών από δικτυακούς εκτυπωτές

Όταν έχουμε εκτυπωτή εγκατεστημένο στον server του εργαστηρίου (ακόμα και δικτυακό, πχ το φωτοτυπικό από το γραφείο των διδασκόντων) οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν εκτυπώσεις από τους clients. Σε περιπτώσεις όπου οι μαθητές το παρακάνουν και στέλνουν πολλές εκτυπώσεις, μπορεί να θέλουμε να περιορίσουμε την πρόσβασή τους από τον εκτυπωτή. Για να το κάνουμε αυτό:

1. Ανοίγουμε το παράθυρο της διαχείρισης των εκτυπωτών από το Μενού -> Διαχείριση Συστήματος-> Εκτυπωτές.

2. Στον εκτυπωτή που θέλουμε να περιορίσουμε την πρόσβαση κάνουμε δεξί κλικ -> Ιδιότητες.

3. Στο παράθυρο με τις ιδιότητες επιλέγουμε από το αριστερό πλαίσιο τον Έλεγχο Πρόσβασης, και στο δεξιό πλαίσιο επιλέγουμε το στοιχείο Άρνηση εκτυπώσεων σε από οποιονδήποτε εκτός από τους χρήστες. Στη συνέχεια προσθέτουμε στη λίστα τους χρήστες που θέλουμε να έχουν το δικαίωμα εκτύπωσης. Όλοι οι υπόλοιποι δεν θα μπορούν να εκτυπώσουν.