Σύγκριση Gnome-menu και Brisk-menu

Στο Linux έχουμε τη δυνατότητα να διαμορφώσουμε το μενού εφαρμογών ανάλογα με τις ανάγκες μας, έχοντας αρκετές επιλογές στη διάθεσή μας.

Στο Ubuntu Mate 20.04 το προεπιλεγμένο μενού είναι το Gnome menu, ενώ στο 18.04 είχε υιοθετηθεί το Brisk menu. Υπάρχουν διάφορα άλλα μενού και επιπλέον επιλογές, όμως στα σχολεία χρησιμοποιούνται κυρίως αυτά τα δύο. Στον παρακάτω πίνακα κάνουμε μια συνοπτική σύγκριση των δυο μενού, ώστε να αποφασίσετε ποιο θα χρησιμοποιήσετε.

Χαρακτηριστικό Gnome menu Brisk menu
Εμφάνιση

έχει τα στοιχεία “Εφαρμογές – Τοποθεσίες – Σύστημα“.

έχει μόνο το στοιχείο “Μενού“. Επειδή εμφανίζεται η λέξη ‘Μενού’, οι μαθητές καταλαβαίνουν πιο εύκολα τι εννοούμε όταν τους λέμε ‘κάντε κλικ στο μενού‘.

Συντομεύσεις για Τοποθεσίες (προσωπικοί φάκελοι)

Από το μενού Τοποθεσίες μπορούμε να ανοίξουμε την Εξερεύνηση Αρχείων και να δούμε τους φακέλους και τα αρχεία μας.

Για να ανοίξουμε Εξερεύνηση Αρχείων θα πρέπει να πάμε από το Μενού → Εργαλεία Συστήματος → Caja

ή

να βγάλουμε μια συντόμευση στη γραμμή μενού.

Εμφάνιση συντομεύσεων σε πολλαπλές κατηγορίες

Ορισμένες εφαρμογές φτιάχνουν συντόμευση σε περισσότερες κατηγορίες του μενού (πχ το Scratch εμφανίζεται στο μενού Εκπαίδευση και το μενού Προγραμματισμός).

Οι εφαρμογές που φτιάχνουν συντόμευση σε περισσότερες κατηγορίες εμφανίζονται μόνο στην τελευταία κατηγορία (πχ το Scratch εμφανίζεται μόνο στο μενού Προγραμματισμός)

Δυνατότητα εμφάνισης στοιχείων μενού με κλίκ

Όταν ο μαθητής κουνάει το ποντίκι στο μενού Εφαρμογές, τα στοιχεία του μενού αλλάζουν καθώς κινείται το ποντίκι (δύσκολο για μικρές τάξεις).

Μπορούμε να ρυθμίσουμε το μενού έτσι ώστε να αλλάζουν τα στοιχεία του μενού μόνο όταν γίνει κλικ στην κατηγορία (χρήσιμο για μικρές τάξεις).

Μπορούμε αυτό να το κάνουμε από τον server για όλους τους clients, αν δώσουμε στον επόπτη την εντολή:

dconf write /com/solus-project/brisk-menu/rollover-activate ‘false’

Εναλλακτικά, αν θέλουμε να το κάνουμε σε standalone υπολογιστή, για τη ρύθμιση αυτή πηγαίνουμε στο Μενού → Εργαλεία Συστήματος → επεξεργαστής Dconf και στο παράθυρο που ανοίγει πάμε στη διαδρομή /com/solus-project/brisk-menu, όπου απενεργοποιούμε την επιλογή ‘rollover-activate’.

Αν δεν έχουμε τον επεξεργαστή Dconf δίνουμε στο τερματικό:
sudo apt install dconf-editor

Πώς θα διαλέξω το ένα μενού ή το άλλο;

Για να διαλέξετε το Gnome menu στον server δίνετε σε ένα τερματικό [Alt + Ctrl + T] την εντολή:

setsid /usr/share/sch-scripts/reset-panel default

Για να ορίσετε το Gnome menu στους clients, δίνετε στον Επόπτη την εντολή:

/usr/share/sch-scripts/reset-panel default

Για να διαλέξετε το Brisk menu στον server δίνετε σε ένα τερματικό [Alt + Ctrl + T] την εντολή:

setsid /usr/share/sch-scripts/reset-panel familiar

Για να ορίσετε το Brisk menu στους clients, δίνετε στον Επόπτη την εντολή:

/usr/share/sch-scripts/reset-panel familiar