Amiga: η παλιά μαs φίλη

Από το 1985 και για δέκα χρόνια – τουλάχιστον ήταν ένα από τα πιο προχωρημένα μηχανήματα για παιχνίδια, καταφέρνοντας να προσελκύει και «Ψαγμένα» άτομα από το χώρο της Πληροφορικής. Τα σφάλματα που έγιναν όμως από όσες εταιρείες διαχειρίστηκαν το προϊόν αυτό αξίζει να γίνουν αντικείμενο σεμιναρίου στις οικονομικές σχολές.

amiga.jpg

Ποιά ήταν όμως τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά της Amiga; Είχε καταπληκτικά γραφικά και πάνω στο μηχάνημα έβρισκες όσα θα έβαζαν οι κατασκευαστές στα PC τη δεκαετία του ’90. Χρειάστηκε επί 20 περίπου χρόνια να γίνουν τερατώδη σφάλματα διαχείρισης για να φτάσουν να γράφουν στο Internet οι φανατικοί «υπάρχουν πια οπαδοί της Amiga;» και άλλοι να απαντούν «Ο αδερφός μου είχε μια 500 με Tower και ΗD και την πουλούσε, αλλά κανείς δεν την αγόραζε και την παράτησε στο δρόμο. Τώρα μετάνιωσα που τον άφησα να κάνει έτσι» (www.wintotal-forum.de 3/2/2005). Στην αρχή δεν τους άρεσε το όνομα του καινούργιου παιδιού. «Αμίγα», δηλαδή φιλενάδα, στα ισπανικά, χμ. κάποιος όμως παρατήρησε ότι αλφαβητικά, τουλάχιστον, το νεογέννητο θα ήταν σε όλους τους καταλόγους πιο μπροστά από την Atari και την Apple. Μετά ήταν και το γεγονός ότι όλο αγόρια ασχολούνταν τότε με την πληροφορική και τελικά το ίδιο το κοινό με την ανταπόκρισή του έδειξε πως καλοδέχτηκε το εξαιρετικό για την εποχή του μηχάνημα. Πώς γεννήθηκε; Ήταν καρπός της πλήξης και του ανήσυχου πνεύματος ενός μηχανικού που δούλευε στην Atari το1980 και έβλεπε ότι τα οκτάμπιτα συστήματα, όπως το 2600, για τον ήχο και τα γραφικά είχαν περιορισμένες πλέον δυνατότητες. Είχε ενθουσιαστεί και εκείνος όπως και πολλοί άλλοι με τον εξαιρετικό πραγματικά επεξεργαστή της Motorola, τον 68000, και ήθελε να δημιουργήσει με αυτόν. Η Atari, καλά καθισμένη πάνω στα κέρδη της, σαν σουλτάνος που φτάνουν όλα στα χέρια του χωρίς κόπο, αρνιόταν να δει λίγο πιο μακριά. Έτσι, ο ανήσυχος μηχανικός Τζέι Μάινερ έφυγε και το 1982, ανταμώνοντας με έναν άλλο που (δι)έφυγε από την Atari, αποφάσισαν να κάνουν κάτι για την αγορά παιχνιδιών που άρχιζε να μην πηγαίνει και πολύ καλά. Τα χρήματα (επτά εκατομμύρια δολάρια) τα έδωσαν τρεις οδοντίατροι που έψαχναν αντικείμενο για να επενδύσουν, και η επιχείρηση στη Σάντα Κλάρα τns Καλιφόρνιας στήθηκε. θα φτιαχνόταν μια παιχνιδομηχανή με οδηγό δισκέτας 3,5″ και πληκτρολόγιο, που θα έκανε μπαμ γιατί, εκτός των άλλων, θα επέτρεπε, αντίθετα από την πολιτική της Atari σε όποιο σχεδιαστή ήθελε να φτιάξει πάνω σε αυτή κάποια πράγματα όπως αυτός θα τα ήθελε. Ύστερα από διάφορες προσκλήσεις ενδιαφέροντος και δραματικές εξελίξεις, με τους μηχανικούς να βάζουν μέχρι και τα σπίτια τους υποθήκη για να συνεχιστεί η εξέλιξη της παιχνιδομηχανής, την Amiga ήρθε να σώσει η Cοmmοdοre, που μπήκε δυναμικά δίνοντας 27 εκατομμύρια δολάρια. Έτσι, τον Ιούλιο του 1985 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του μηχανήματος, με τον Άvτι Γουόρχολ στην τελετή να τονίζει την ποιότητα των χρωμάτων και την Ντέμπι Χάρι των Blondie να δίνει έμφαση στον ήχο αλλά και στην εμφάνιση (προφανώς). Η τιμή της Commodore – Amiga ήταν 1500 λίρες Αγγλίας, αλλά εκείνη την εποχή ήταν πολύ πιο μπροστά από Apple και PC, ενώ -για σκεφτείτε- πριν από 20 χρόνια ο ιδιοκτήτης της Amiga μπορούσε να κάνει μοντάζ να έχει μηχάνημα με πολυεπεξεργασία και δυνατότητα σύνδεσης στην τηλεοπτική οθόνη. Ταυτόχρονα το Atari προσφερόταν στη μισή τιμή. Έτσι, οι άνθρωποι άρχισαν να χωρίζονται στους φανατικούς της Amiga και τους άλλους. Φτάνοντας στο 1990, τα λάθη διαχείρισης άρχισαν να πληθαίνουν. Η Commodore, πιστεύοντας ότι ο μόνος εχθρός της ήταν η Atari, άφησε τις Microsoft και Apple να μεγαλώνουν χωρίς εκείνη να κάνει κάτι. Έφτασε μάλιστα σε σημείο να απορρίψει προσφορά της Sun για το Α3000UX, έναν ολόκληρο σταθμό εργασίας με UNIX! Έβγαλε βέβαια το CDTV, που είχε και οδηγό CD με 699 λίρες. Μόνο στην Αγγλία όμως πήγαινε καλά. Το 1994 η Cοmmοdore έκλεισε και το1995 πλέον η Amiga ήταν ένα μηχάνημα χωρίς εταιρεία. Όχι όμως και χωρίς φίλους ή χωρίς μηχανικούς που προσπαθούσαν να τη βελτιώνουν συνεχώς. Όλοι όμως φαίνεται ότι ήθελαν να κινούνται περιθωριακά. Ανατρίχιασαν και με το δίκιο τους όταν αισθάνθηκαν την καυτή ανάσα της Microsoft να πλησιάζει, αλλά αντέδρασαν άσχημα όταν έγινε συζήτηση για σύνδεση με Linux, αν και από μακριά τουλάχιστον θα έλεγε κανείς ότι θα έκαναν αρκετά καλή παρέα τα … δυο τους. Τα λάθη πληρώνονται καμία φορά και με νεκρούς.

Πηγή: RAM,  φωτογραφία copyright Image, Bill Bertram

Από τον ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΥ