ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΟΝΕΩΝ στο σχολείο μας!
‘‘Χτίζοντας σχέσεις
εμπιστοσύνης μέσα στην οικογένεια”
Με τη συνεργασία της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας της Περιφερειακής ενότητας Αρκαδίας ΄΄ Ανέλιξη ΄΄ -ΟΚΑΝΑ ύστερα από πρόσκληση που δέχτηκαν από το Δήμο Γορτυνίας, τη Τετάρτη 8 Ιουνίου 2022 το απόγευμα πραγματοποιήθηκε σεμινάριο για γονείς στο δημοτικό σχολείο Τροπαίων με τη συμμετοχή και των γονέων και κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου Τροπαίων.
Το σεμινάριο που έγινε είχε θέμα: “Χτίζοντας σχέσεις εμπιστοσύνης μέσα στην οικογένεια“
Οι Σύλλογοι Διδασκόντων του νηπιαγωγείου και του δημοτικού σχολείου Τροπαίων στηρίξαμε την ανωτέρω δράση του Δήμου Γορτυνίας με τη συμμετοχή μας ως εκπαιδευτικοί αλλά και ως γονείς κάποιοι από εμάς. Η συμμετοχή των γονέων ήταν πολύ ικανοποιητική.
Ομιλήτρια του σεμιναρίου ήταν η κα. Σίδερη Ιωάννα, Ψυχολόγος, Επιστημονικό Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης και συμμετείχε και η κα. Θεοδωροπούλου Φωτεινή – Κοινωνιολόγος του κέντρου.
Την ίδια ώρα υλοποιήθηκε εργαστήρι για τους/τις μαθητές/τριες των οποίων οι γονείς συμμετείχαν στη συνάντηση. Ο τίτλος εργαστηρίου ήταν: «Το χαλί των συναισθημάτων: αναγνωρίζοντας και εκφράζοντας συναισθήματα». Το εργαστήρι ανέλαβε η κα. Πράσινου Ευαγγελία – Κοινωνική Λειτουργός. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά και ολοκλήρωσαν το εργαστήρι με επιτυχία.
Ευχαριστούμε πολύ το Δήμο Γορτυνίας για τη διοργάνωση, τις επιστημονικές υπευθύνους του κέντρου “Ανέλιξη” για την άψογη παρουσίαση και τους γονείς και μαθητές/τριες των σχολείων μας για την ενεργή συμμετοχή τους.
Παρακάτω παρατίθεται φωτογραφικό υλικό της δράσης.