ΠΑΙΔΙΚΗ HELMEPA : Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Συμμετοχή των μαθητών/τριών του προαιρετικού ολοήμερου τμήματος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Παιδικής Helmepa με τίτλο : Η θάλασσα είναι ζωή.

Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ 2023-2024Ο ΚΑΛΟΣ ΠΕΙΡΑΤΗΣ ΚΑΙ Η ΓΟΡΓΟΝΑ ΣΩΖΟΥΝ ΤΟ ΝΗΣΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της Παιδικής HELMEPA με τίτλο: Η θάλασσα είναι ζωή προσκαλέσαμε στο νηπιαγωγείο μας υπαλλήλους του Πυροσβεστικού σώματος του σταθμού Αριδαίας προκειμένου να συζητήσουν με τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας θέματα που αφορούν το πολύτιμο αγαθό που είναι το νερό , καθώς και για το επάγγελμά τους .

Τους ευχαριστούμε πολύ που μας έκαναν την τιμή να επισκεφτούν το νηπιαγωγείο μας.

ΠΥΡ Κ

4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Με αφορμή την ανακήρυξη της 4ης Απριλίου ως Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας που θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας ,Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από τη σχολική χρονιά 2023-2024 , οι μαθητές/τριες του ολοήμερου τμήματος  ενημέρωσαν την τοπική κοινωνία του χωριού με την αφίσα τους για την προστασία των ακηδεμόνευτων ζώων την οποία δημιούργησαν κατά τη διάρκεια της συμμετοχής μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα :

Φιλοζωικά μαθήματα ενσυναίσθησης και αγάπης.

20240404 154820 IMG c17b83be9e9a4747bbaacf491bd3a575 V IMG 2a9d2677a16e926a232626abd132e243 V

μηνυμα

Η ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

Οι μαθητες/τριες του ολοήμερου τμήματος έφτιαξαν την κυρία Σαρακοστή με αλεύρι και νερό σύμφωνα με το έθιμο την χρωμάτισαν , τις έβαλαν εφτά ποδαράκια και κάθε εβδομάδα θα αφαιρούν ένα μέχρι να έρθει η Πασχαλιά.

817932 violet double border pΣΑΡΑΚΟΣΤΗ 1

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΗΣ HELMEPA.

Oι μαθητές/τριες του ολοήμερου προαιρετικού τμήματος συμμετείχαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφιάς της παιδικής HELMEPA με τίτλο: Μην ψαρώνεις ! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες.

Με αφορμή το βιβλίο της Κατρίνας Τσάνταλη :Μια θάλασσα πλαστικά ,τα παιδιά ζωγράφισαν μια θάλασσα χωρίς πλαστικά και πρότειναν τρόπους προστασίας του υδάτινου περιβάλλοντος όπως: ανακύκλωση, επαναχρησιμοποίηση και οικονομία.

ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ