Οδυσσέας Ελύτης

Το μελοποιημένο ποίημα :<<Τα τζιτζίκια >> το αναλύσαμε με παρατήρηση των εικόνων του ποιήματος μέσω του power point ΤΑ ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ και στη συνέχεια τα παιδιά χωρισμένα σε τρεις ομάδες όσες και οι στροφές του ποιήματος ζωγράφισαν τις αντίστοιχες εικόνες .

Oδυσσέας Ελύτης

Ο Οδυσσέας Ελύτης στο Νηπιαγωγείο μας.

Ακούσαμε το μελοποιημένο ποίημα :<<Γεια σου κύριε Μενεξέ>>

Συζητήσαμε για τις άγνωστες λέξεις και για τις εικόνες του ποιήματος μέσα από την παρουσίαση του power-point Γεια σου κυριε Μενεξε.

Με αφορμή το παραδοσιακό παιχνίδι το πεντόβολο είδαμε εικόνες παραδοσιακών παιχνιδιών και επιλέξαμε  να παίξουν δύο από αυτά σε κάθε τάξη :

1. Περνά ,περνά η μέλισσα   2. Το κρυφτοκούτι         3. Καλημέρα Βασιλιά        4. Το δαχτυλίδι

Στη συνέχεια τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες ζωγράφισαν τα  παραδοσιακά παιχνίδια .

Συνεργατική μάθηση ,καλλιέργεια του προφορικού λόγου και ανάπτυξη της φαντασίας τους.

ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (World Environment Day – WED) γιορτάζεται στις 5 Ιουνίου κάθε χρόνο και αποτελεί το κύριο όχημα του ΟΗΕ για την ενθάρρυνση της παγκόσμιας ενημέρωσης και δράσης για την προστασία του περιβάλλοντος.

Συμμετοχή στην Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης 2021

Το σχολείο μας, το ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ συμμετείχε στο #BravoSchools 2021 και την Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης #BravoSustainabilityWeek. Όλοι μαζί, το σχολείο μας και οι μαθητές μας, γινόμαστε Πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων, διαδίδοντας στην τοπική κοινωνία τα μηνύματα για τη Δημιουργία ενός Kαλύτερου Kόσμου! @qualitynetfoundation
Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης και κείμενο που λέει "ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ 2020-2021 ΛΑΘΟΣ 6 NEPO ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΣΩΣΤΟ Bravo! schools Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο!"

Κυκλοφοριακή αγωγή

Μαθαίνω τα σήματα κυκλοφοριακής αγωγής

Μέσω της επίδειξης των σημάτων κυκλοφορίας που συναντούν συχνότερα τα παιδιά, στοχεύσαμε στο να μάθουν να ξεχωρίζουν και ν’ αντιμετωπίζουν τους κινδύνους στους δρόμους και να καλλιεργήσουν το έμφυτο σε κάθε άνθρωπο, ένστικτο της αυτοπροστασίας, αποκτώντας συνείδηση «οδηγού».

Παγκόσμια ημέρα ποδηλάτη 3 Ιουνίου

Τα παιδιά ποδηλατούν ΑΣΦΑΛΩΣ στο χώρο του Νηπιαγωγείου.

Ο Δεκάλογος του καλού ποδηλάτη

• Φοράω κράνος στο ποδήλατο.
  • Ελέγχω το ποδήλατο μου πριν ξεκινήσω μια διαδρομή.
  • Δεν χρησιμοποιώ κινητό τηλέφωνο ή ακουστικά, όταν  οδηγώ ποδήλατο.
  • Τηρώ τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
  • Δεν κάνω ακροβατικά και γενικά δεν οδηγώ επικίνδυνα για τον εαυτό μου και τους άλλους.
  • Χρησιμοποιώ τα κατάλληλα σήματα με τα χέρια, όταν πρόκειται να σταματήσω ή να στρίψω.
  • Δίνω προτεραιότητα στα αυτοκίνητα και στους πεζούς.
  • Δεν κρατιέμαι ποτέ από άλλο όχημα ή ποδήλατο ενώ ποδηλατώ.
  • Δεν οδηγώ ποτέ σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
  • Οδηγώ πάντα το κατάλληλο μέγεθος ποδηλάτου για μένα.

Συνάντηση – Υλικό απο την ψυχολόγο κ. Μελνίκοβα-Τσιφλικώτη Τατιάνα

Πού σταματά η ενσυναίσθηση και πού αρχίζει ο παιδοκεντρισμός

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΚΡΟΑΣΗ

Treno

Άκουσέ με

Συναισθηματική Νοημοσύνη και Ενσυναίσθηση

Πώς διαπαιδαγωγώ θετικά το παιδί μου

Πώς η Θεωρία του Νου μας βοηθά να κατανοήσουμε τους άλλους

Μαθαίνω για το ανθρώπινο σώμα

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα στόχο έχει να βοηθήσει τα παιδιά της μικρής ηλικίας να κατανοήσουν το σώμα τους μέσα από παιγνιώδη τρόπο, ο οποίος όμως δεν στερείται παιδαγωγικής προσέγγισης.

Μια τέτοια διαδικασία κρίνεται ότι  προσφέρει στους μαθητές περισσότερες ευκαιρίες για βιωματική μάθηση, δηλαδή να μάθουν από δικές τους ενέργειες και να ανταποκρίνονται περισσότερο στα ενδιαφέροντα τους.

Σχεδιάζω το ανθρώπινο σώμα

Αντιστοιχίζω τα μέρη του σώματος