Συγκεντρωτική παρουσίαση του etwinning έργου μας “How to become an olympian”

logo winner 2.1

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας υλοποιήσαμε ένα συνεργατικό ευρωπαϊκό έργο etwinning με τίτλο “How to become an olympian” με σκοπό την ανάπτυξη επικοινωνιακών, κοινωνικών, γνωστικών, καλλιτεχνικών, υγειονομικών και ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών μας μέσα από ποικίλες δραστηριότητες και βασικούς στόχους να τονώσουμε το ενδιαφέρον των παιδιών για την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, να κατανοήσουν τη σημασία των διατροφικών συνηθειών, αλλά και του νερού για την υγεία του ανθρώπινου σώματος, να μάθουν να είναι γενναιόδωρα και ανεκτικά απέναντι στους άλλους και να σέβονται τη διαφορετικότητα, να βιώσουν τη χαρά της κίνησης και να καταλάβουν ότι η άθληση είναι σημαντική για την υγεία, να προάγουν την επικοινωνία, τη συνεργασία και την καλλιτεχνική έκφραση μεταξύ τους, με τους δασκάλους τους και τους ειδικούς από τις χώρες που συμμετέχουν στο έργο.

Στο έργο συμμετείχαν σχολεία της Ελλάδας, της Λιθουανίας και της Τουρκίας με 19 εκπαιδευτικούς και 180 περίπου μαθητές. Η συνεργασία μας υπήρξε άψογη και τα παιδιά πέρασαν πολύ όμορφα σε όλες τις δραστηριότητες του έργου.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε συγκεντρωτικά το έργο μας, τις δραστηριότητες του σχολείου, καθώς και τα συνεργατικά έργα που δημιουργήσαμε με τις δραστηριότητες όλων των σχολείων.