Στη συνέχεια των δραστηριοτήτων στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας, φιλοξενήσαμε με μεγάλη χαρά την κυρία Σταυρούλα Νικολάου, μητέρα της μαθήτριας Πηνελόπης.

Η κυρία Σταυρούλα διάβασε τη χριστουγεννιάτικη ιστορία: «Το Ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι» ( Συγγραφέας: Ευγένιος Τριβιζάς, εικονογράφηση: Στίβεν Γουέστ, εκδόσεις: Μεταίχμιο)

978 960 501 904 4 2

Ο Τρωκτικούλης, είναι ένα ποντικάκι που ζει με τον παππού του σε μια ποντικότρυπα. Όνειρο του είναι να αγγίξει ένα αστέρι. Ο παππούς του, τού λέει ότι αυτό που ζητά είναι δύσκολο, καθώς τα αστέρια είναι πολύ ψηλά και δεν είναι εύκολο να τα αγγίξει κανείς…..

Ένα όμορφο Χριστουγεννιάτικο παραμύθι, που δείχνει στα παιδιά ότι πρέπει να ακολουθούν τα όνειρα τους.

Μαζί με την κυρία Σταυρούλα στο σχολείο μας είχε έρθει και ο Τρωκτικούλης.DSC02387 2

Μεταμορφωθήκαμε όλοι σε ποντικάκια

DSC02386 2

και το παραμύθι ξεκίνησε!!!

DSC02391 2

Μετά την ανάγνωση άρχισε το παιχνίδι και ο Τρωκτικούλης μας ανάθεσε διάφορες αποστολές……..

DSC02397 2

μέχρι να φτάσουμε στο αστέρι του δικού μας δέντρου!!

Παίξαμε παιχνίδια αντιστοίχισης, παρατήρησης…

και πολλά άλλα !!!

Μαντέψτε… καταφέραμε να φτάσουμε στο αστεράκι και ήμασταν πολύ χαρούμενοι!!!

Στο τέλος ο Τρωκτικούλης χάρισε σε όλα τα παιδιά κεράσματα και μια κάρτα με ευχές!!!

DSC02444 3 DSC02446

Περάσαμε πολύ όμορφα !!!

Ευχαριστούμε κυρία Σταυρούλα!!

Καλές γιορτές σε όλους με την ευχή κάθε όνειρο να πραγματοποιηθεί!