Eπαναλειτουργία σχολείων

Εκδόθηκε η ΚΥΑ για τα Self Test . Γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και προσωπικό των σχολείων παραλαμβάνουν δωρεάν το self-test, μαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ. Το πρώτο τεστ μπορούν να το παραλάβουν όλοι από σήμερα, Τετάρτη 5 Μαΐου, σε όλη τη χώρα. Από τη Δευτέρα 10/5 θα μπορούν να παραλάβουν και το 2ο τεστ της ερχόμενης εβδομάδας. Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Οι μαθητές άνω των 13 ετών μπορούν να κάνουν το τεστ με την επίβλεψη ενηλίκου, ενώ στους κάτω των 13 ετών το τεστ θα διενεργείται από ενήλικο. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή τη Δευτέρα το πρωί. Γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικοί και λοιπό προσωπικό δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test. Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, τότε δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από τη σχολική μονάδα.

Τα παραμύθια των μικρών συγγραφέων του νηπιαγωγείου Φύλλων

Η Παγκόσμια ημέρα Παιδικού βιβλίου έγινε η αφορμή οι μικροί μας μαθητές να βγάλουν όλο το δημιουργικό τους ταλέντο και να γράψουν αλλά και να εικονογραφήσουν τις δικές τους ιστορίες. Οι ιστορίες αυτές συνέθεσαν ένα ηλεκτρονικό βιβλίο. Ξεφυλλίστε το και απολαύστε τις ευφάνταστες ιστορίες τους !

Το λαογραφικό μουσείο του νηπιαγωγείου Φύλλων

Με αφορμή τον εορτασμό της Επανάστασης του 1821 οι μαθητές του νηπιαγωγείου Φύλλων, με τη βοήθεια των γονιών και των παππούδων τους συλλέξαν φωτογραφίες με αντικείμενα που οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή, την εποχή που έζησε και ο μεγάλος ναύαρχος Ανδρέας  Μιαούλης, γενέτειρα του οποίου είναι και το χωριό μας. Οι φωτογραφίες τους συνέθεσαν ένα λαογραφικό μουσείο. Μπορείτε να περιηγηθείτε σε αυτό και να δείτε τα εκθέματα των μαθητών μας.

Εγγραφές στα νηπιαγωγεία για το Σχολικό έτος 2021- 2022

Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021- 2022 θα πραγματοποιηθούν από 1- 20 Μαρτίου 2021

Δείτε συγκεντρωμένες  τις οδηγίες προς τους γονείς / κηδεμόνες στις παρακάτω εικόνες. Στο τέλος του άρθρου επισυνάπτεται ολη η εγκύκλιος αλλά και το ΑΔΥΜ που μπορείτε να εκτυπώσετε.

Λήψη αρχείου

ΑΔΥΜ- Εδώ μπορείτε να εκτυπώσετε το έγγραφο το οποίο συμπληρώνεται από τον παιδίατρο και προσκομίζεται στο νηπιαγωγείο.

Λήψη αρχείου

1ο Βραβείο -Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Με το βλέμμα πάντα στραμμένο στο παιδί και την ψυχική, συναισθηματική, σωματική του υγεία, το δίκτυο των 24 νηπιαγωγείων της Εύβοιας και Φθιώτιδας «Ενεργά σχολεία, μια Οικοσυμμαχία», μέλος της οποίας είναι και το νηπιαγωγείο μας,  πήρε μέρος στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό του saferinternet4kids και κέρδισαν το 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ! Η αξία του βραβείου γίνεται τεράστια, αν αναλογιστεί κανείς πως περίπου 500 παιδιά και οι οικογένειές τους ταυτόχρονα ενημερώθηκαν και εκπαιδεύθηκαν για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Και ας μην ξεχνάμε πως στάσεις και συμπεριφορές που κατακτάμε στην ηλικία των 4-6 ετών μάς συνοδεύουν σε όλη μας τη ζωή! Συγχαρητήρια σε παιδιά και εκπαιδευτικούς και στους παντοτινούς μας συνοδοιπόρους, τους γονείς!

Μπορέιτε να δέιτε τη συμμετοχή μας στο σύνδεσμο εδω: https://saferinternet4kids.gr/sid/sid-2021/symmetoxes-sid-2021/3118-%ce%bd%ce%b7%cf%80%ce%b9%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%b3%ce%b5%ce%af%ce%bf-%ce%b1%cf%85%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b1%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%b5%cf%85%ce%b2%ce%bf%ce%b9%ce%b1%cf%82/?fbclid=IwAR022gKWfHgeJx7Qxqw10bd5Gd_bWPTjaZ5TwIypxlu-dmoKPEw8O4qgdlU