Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού (6 Μαρτίου), μιλήσαμε για τσαλακωμένα συναισθήματα, για λέξεις που πληγώνουν, λέξεις που στηρίζουν και χέρια που δεν χτυπάνε αλλά αγαπάνε και βοηθούν.

Γίνεται επεξήγηση της λέξης «Βίας» και έπειτα οι μαθητές εκφράζουν περιστατικά βίας που έχουν παρατηρήσει ή ακούσει.Σημειώνουμε μορφές βίας σε ένα λυπημένο ανθρωπάκι με τίτλο «ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ» και μορφές αγάπης σε ένα χαρούμενο ανθρωπάκι με τίτλο «ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ». Ενώνουμε όλοι μαζί τα χέρια με μπουνιά και ταυτόχρονα φωνάζουνε το μήνυμα «ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ!». Κατασκευάζουμε την αφίσα με το μήνυμα «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ, ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ».

Καθόμαστε όλοι μαζί σε κύκλο ενώνοντας τα πόδια μας και ένα μπαλάκι πηγαίνει από παιδί σε παιδί αφού πρώτα πει στην ομάδα μία λέξη αγάπης. Τσαλακώνουμε μια χάρτινη καρδιά για να δούμε τι συμβαίνει όταν πληγώνεται, ύστερα καλούμαστε με τα χέρια μας να την ισιώσουμε ώστε να γίνει όπως πριν (αν αυτό είναι δυνατό)