Παιχνίδια στην αυλή!

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1 | , στις 22-10-2020

Αυλή και παιχνίδια.!

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 19-10-2020

Η αυλή μας γίνεται πολύχρωμη!!! Παίζουμε, ανακαλύπτουμε,  μαθαίνουμε !! Χρώματα και έργα με μεράκι δημιουργούν… Χαρούμενες… Φωνές!!!

ΈΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 17-09-2020

Λόγω των δυσμενών καιρικών φαινομένων που αναμένεται να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό την περιοχή μας,  ο Δήμαρχος Ερμιονίδας κ. Γιάννης Γεωργόπουλος, αποφάσισε την αναστολή της λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων του Δήμου Ερμιονίδας για προληπτικούς λόγους, για την Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2020.

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 10-09-2020

ΈΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 10-09-2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

O Aγιασμός για το σχολ. έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/09/2020 στον αύλειο χώρο του 1ου Νηπιαγωγείου Ερμιόνης. Tα παιδιά θα έρθουν στο σχολείο στις 8.15, με τις τσάντες τους, πρωινό τους , νερό και θα σχολάσουν μετά τον Αγιασμό στις  11.30 π.μ.

Για λόγους αποφυγής συγχρωτισμού, παρακαλείσθε όπως τα νήπια να προσέλθουν με έναν μόνο συνοδό.

Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και τον ΕΟΔΥ.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΜΑΗΣ

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 07-05-2020

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 29-04-2020

«Τα έθιμα της πρωτομαγιάς»

Κεντρικός πυρήνας του εορτασμού της Πρωτομαγιάς σε όλους τους πολιτισμούς ήταν η ανθρώπινη χαρά για την άνοιξη, η αυθόρμητη λατρεία της βλάστησης. Τόπος εορτασμού λοιπόν ήταν η εξοχή, όπου συνηθιζόταν κυλίσματα στη χλόη, πλύσιμο του προσώπου με μαγιάτικη δροσιά, χτύπημα του σώματος με χλωρά κλαριά κ.λ.π Απότοκο των δοξασιών αυτών είναι το μαγιάτικο στεφάνι στην πόρτα των σπιτιών από διάφορα άνθη και καρπούς.
Η αναγέννηση της φύσης στον ελληνικό λαϊκό βίο συμβολιζόταν με διάφορα έθιμα: το Μαγιόξυλο στην Κέρκυρα (κορμός τρυφερού κυπαρισσιού στολισμένος με άνθη και ένα στεφάνι περιφερόταν από νέους στους δρόμους της πόλης), το Μαγιόπουλο στο Βόλο (παιδί που ενσάρκωνε το Μάη, στολισμένο με λουλούδια, συνοδευόταν στην περιπλάνησή του στους δρόμους από χορό προσωπιδοφόρων που τραγουδούσε μαγιάτικα τραγούδια), τη Ναύπακτο (όπου το παιδί συνόδευαν γέροι φουστανελάδες) και την Αγόριανη, την «Πιπεριά» στην Εύβοια (ένας άνδρας ντυμένος με λουλούδια και κλαδιά ελιάς, καρυδιάς και άλλων δέντρων συμβόλιζε τη δύναμη της βλάστησης και βρεχόταν με νερό σε κάθε σπίτι από αυτά που επισκεπτόταν για να τραγουδήσει με τη συνοδεία άλλων πέντε-έξι συντρόφων του), τον «Ζαφείρη» στο Ζαγόρι της Ηπείρου (ένα παιδί προσποιούνταν το νεκρό ξαπλωμένο στο χλωρό χορτάρι για να το ράνουν με λουλούδια τα νεαρά κορίτσια μέχρι ότου το καλέσουν να αναστηθεί και να τρέξουν όλοι μαζί τραγουδώντας στα χωράφια), το «Φουσκοδέντρι» στην Καστανιά Στυμφαλίας, αναγόμενα όλα στα Αδώνια των αρχαίων.

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 29-04-2020

«Οι παπαρούνες και οι λαγοί» Photostory

Συγγραφέας: 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ | Κατηγορία 1. | , στις 16-04-2020

PhotoStory1