Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Την τρέχουσα σχολική χρονιά έχουν εισαχθεί στο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου τα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων».
Πρόκειται για εκπαιδευτικά προγράμματα που διαχωρίζονται σε τέσσερις Θεματικές Ενότητες, οι οποίες προκύπτουν από τους Παγκόσμιους Δείκτες Αειφόρου Ανάπτυξης (περιβάλλον, ευ ζην, ασφάλεια, κοινωνία των πολιτών, σύγχρονη τεχνολογία και επιχειρηματικότητα). Ξεκινούν από το νηπιαγωγείο και επεκτείνονται στο δημοτικό και το γυμνάσιο με ανάλογες προσαρμογές ανά ηλικία. Συγκεκριμένα, οι θεματικές είναι οι εξής:

Οι δεξιότητες που αναπτύσσονται ομαδοποιούνται σε τέσσερις κύκλους:
Α) Δεξιότητες 21 ου αιώνα (4cs) (Κριτική σκέψη, Επικοινωνία, Συνεργασία, Δημιουργικότητα)
Β) Δεξιότητες ζωής
Γ) Δεξιότητες της τεχνολογίας, της μηχανικής και της επιστήμης
Δ) Δεξιότητες του νου

Με την κατανομή των προγραμμάτων ανά τάξη, η κάθε μαθήτρια και ο κάθε μαθητής, με το τέλος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης θα έχει διδαχθεί έννοιες από όλες τις θεματικές ενότητες.

Στο πλαίσιο αυτό, το Νηπιαγωγείο μας έχει ήδη ξεκινήσει από τις αρχές Οκτωβρίου  την υλοποίηση του πρώτου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με τίτλο: “Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!” από τη Θεματική Ενότητα “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση & Ευθύνη”.