Σχέδιο Δράσης

δρασης

Συλλογικός Προγραμματισμός – Σχέδιο δράσης Σχολικής Μονάδας Σχ. Έτους 2021-2022

H μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο αποτελεί μια εξαιρετικά κρίσιμη εμπειρία στη ζωή όλων των παιδιών.  Οι απαιτήσεις αλλά και οι προκλήσεις που πρόκειται να αντιμετωπίσουν σε αυτό το «μεγάλο» σχολείο είναι ιδιαιτέρως κρίσιμες. Προκειμένου να αποφευχθούν οι δυσκολίες οι οποίες παρατηρούνται, πρέπει να δημιουργηθούν εκείνες οι προϋποθέσεις που την ευνοούν και να αναπτυχθούν οι παράγοντες που θα βοηθήσουν σε αυτό.

Ως πρώτη προτεραιότητα, τέθηκε από τον σύλλογο διδασκόντων του νηπιαγωγείου μας, η διαμόρφωση εκείνων των συνθηκών που θα διευκολύνουν τη μετάβαση αυτή.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος, αποφασίστηκε επομένως να υλοποιηθεί  σχέδιο δράσης με στόχο την εξοικείωση των νηπίων με το δημοτικό σχολείο.

Αρχικά θα  διερευνηθούν οι απόψεις και οι ιδέες των εμπλεκομένων έτσι ώστε να προσαρμοστούν οι δραστηριότητες στις ανάγκες τους. Θα δοθούν ερωτηματολόγια στους δασκάλους της Α΄ τάξης και στις οικογένειες των νηπίων.

Παράλληλα, θα καταγραφούν οι αρχικές ιδέες των νηπίων για το δημοτικό σχολείο όπως αναδύονται μέσα από το παιχνίδι αλλά και μέσα από τις οργανωμένες δραστηριότητες στην τάξη. Στη συνέχεια, θα διαμορφωθούν οι επιμέρους δράσεις που θα λάβουν χώρα εντός και εκτός νηπιαγωγείου σε συνεργασία με το δημοτικό σχολείο, με φορείς και γονείς και σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα.

Σε όλες τις δράσεις θα συμμετέχουν τόσο τα νήπια όσο και τα προνήπια. Στόχος είναι να δημιουργηθεί μια θετική εικόνα για το δημοτικό σχολείο και να βοηθηθούν οι μαθητές ώστε να κάνουν το καλύτερο δυνατό  ξεκίνημα στο νέο τους σχολείο.

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

year-2022-school-9210247-form-8-synopsis