Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΩΡΑΣ ΣΑΜΟΥ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 09-04-2013

Φέτος, όπως και κάθε χρόνο, γιορτάσαμε τη Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου).

Αποφασίσαμε, να ασχοληθούμε με το θέμα για μια ολόκληρη εβδομάδα, σε μια προσπάθεια να καλλιεργήσουμε την αγάπη των παιδιών  για το παιδικό βιβλίο και τη φιλαναγνωσία!

Τα καδράκια μας για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Ομαδική εργασία με αινίγματα για τα αγαπημένα μας κλασικά Παραμύθια. Βρίσκουμε την απάντηση στο αίνιγμα, ταιριάζουμε την αντίστοιχη εικόνα του παραμυθιού και τέλος βρίσκουμε τον τίτλο του παραμυθιού με τη βοήθεια πίνακα αναφοράς. (Μια παραλλαγή της ιδέας της συναδέλφου Ζήσης Ανθής απο το dreamkindergarden)

Οδηγίες προς τους γονείς: Με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, αποφασίσαμε να γίνουμε μικροί παραμυθάδες και με τη βοήθεια των γονιών μας να βρούμε εικόνες και να φτιάξουμε τις δικές μας ιστορίες!Οι ιστορίες μας φαίνονται στις επόμενες φωτογραφίες...