ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

• 30/06/2020     Οι εγγραφές φοιτούντων μαθητών για το σχολικό έτος 2020-21 οριστικοποιήθηκαν. Στο Νηπιαγωγείο μας θα φοιτήσουν οι μαθητές όπως αυτοί αναγράφονται στον επισυναπτόμενο πίνακα. Σας καλωσορίζουμε στο Νηπιαγωγείο μας και ευχόμαστε καλό καλοκαίρι

ΤΜΗΜΑΤΑ-ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΟΙΤΟΥΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

• 02/06/2020    Τι ισχύει για τις απουσίες μαθητών δημοτικών σχολείων, νηπιαγωγείων Διαβάστε ΕΔΩ

• 29/05/2020         «Ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες».

Οδηγίες για νηπιαγωγεία- παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς

• 13 /05/2020       Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν απο 15-30 Μαίου. Εγγραφές μετά την 30η Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την

έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης .  Στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2020-21 εγγράφονται νήπια με έτος γέννησης 2015 και προνήπια με έτος γέννησης 2016. Η διετής φοίτηση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Σας ενημερώνουμε ότι το Νηπιαγωγείο μας θα λειτουργεί καθημερινά , ώρες 8:00- 11:00 , για τις εγγραφές στο Νηπιαγωγείο. Μπορείτε να ενημερώνεστε σχετικά στο τηλέφωνο 22730-91440. Για τήρηση όλων των απαραίτητων μέτρων για την αποφυγή της διασποράς του Κορωνοϊού και την καλύτερη εξυπηρέτηση σας , παρακαλούμε να τηλεφωνείτε για ραντεβού.

• 13/05/2020        Οι εγγραφές στο Δημοτικό Σχολείο θα πραγματοποιούνται απο 15-30 Μαϊου και ώρες 10:00-12:00. Τα έντυπα εγγραφής μπορείτε να τα παραλάβετε από το  Νηπιαγωγείο μαζί με τη «Βεβαίωση Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο», που χρειάζεται για την εγγραφή τους.

• 11/05/2020                   Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν απο 15-30 Μαίου. Εγγραφές μετά την 30η Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την
    έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης .

• 27/03/2020                   Λειτουργία του Φάρου στις παρούσες έκτακτες συνθήκες.

Το Κέντρο Πρόληψης Π.Ε.Σάμου «Φάρος», παρακολουθώντας τις εξελίξεις στο θέμα της Δημόσιας Υγείας, με αίσθημα συλλογικής ευθύνης και επαγγελματικής ευσυνειδησίας, σας ενημερώνει ότι εξακολουθεί να παρέχει υπηρεσίες συμβουλευτικής και υποστήριξης σε γονείς και νέους που την έχουν ανάγκη, καθώς και σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν θέματα χρήσης, εξαρτήσεων και εξαρτητικών συμπεριφορών οι ίδιοι ή στο ευρύτερο περιβάλλον τους, είτε τηλεφωνικά είτε μέσω skype.

Για να κλείσετε ραντεβού είναι απαραίτητο να καλέσετε στα τηλέφωνα του Κέντρου Πρόληψης, 22730 23443 (Σάμος) & 22750 24047 (Ικαρία), Δευτέρα έως Παρασκευή, 8.30-2.30 μ.μ.

«Το αύριο δεν είναι παρά το σήμερα για το οποίο φροντίσαμε… χθες».Ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους με ψυχραιμία και αισιοδοξία.

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας
Π.Ε Σάμου «Φάρος»

Πατριάρχου Δαμιανού  Σάμος

Τ.Κ 83100

Τηλ. 22730 23443, 87070-1

Φαξ: 22730 23441
www.kpfaros.gr

Άγιος Κήρυκος

Ικαρία

Τ.Κ.83300

Τηλ & Φαξ. 2275024047

• 26/03/2020                    Ενημέρωση για την εξ αποστάσεως Εκπαίδευση

Το Διδακτικό Προσωπικό του Νηπιαγωγείου Χώρας λαμβάνοντας υπόψιν του τις τελευταίες εξελίξεις και την ανάγκη της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και στην προσπάθεια μας αυτο να γίνει όσο πιο εύκολο και χωρίς ταλαιπωρία για τους γονείς και μαθητές μας, αποφάσισε να πραγματοποιείται μέσω του επίσημου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο blog του Νηπιαγωγείου μας.

Θα ενημερώνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα με υποστηρικτικό υλικό, προτεινόμενες δραστηριότητες, σελίδες με χρήσιμο υλικό και ενημερώσεις/ ανακοινώσεις.
Ευχαριστουμε πολυ και ευχόμαστε καλη πλοήγηση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων
του Νηπιαγωγείου Χώρας

• 23/02/2020                  Ενημέρωση απο  ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ & ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ    (Κ.Ε.Σ.Υ. )  Σάμου

Το ΚΕΣΥ ΣΑΜΟΥ προβαίνοντας σε σχεδιασμό και οργάνωση εξ αποστάσεως συμβουλευτικής υποστήριξης των γονέων και μαθητών / τριών, που είτε έχουν αξιολογηθεί, είτε θέλουν να απευθυνθούν για πρώτη φορά, σας ενημερώνει ότι θα υλοποιεί (για παροχή υπηρεσιών ψυχοκοινωνικής υποστήριξης των παιδιών τους και συμβουλευτικής των ιδίων) βραχεία συμβουλευτική υποστήριξη (μέσω email: kesysam@sch.gr) από τα μέλη της διεπιστημονικής του ομάδας.

• 12/02/2020                  ΕΟΔΥ    Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι