Η Μουσική του Νερού

Η καλλιτεχνική ομάδα “Μελωδικές  Εξερευνήσεις” επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τρίτη 22 Νοεμβρίου  και μας παρουσίασε ένα διαδραστικό  μουσικοκινητικό παραμύθι γεμάτο με μουσικές αφιερωμένες στο νερό. Περνώντας από διάφορα μουσικά είδη και μουσικές εποχές  ακολουθήσαμε τον κύκλο του νερού με παιχνίδια ενεργητικής ακοής,  πολύ κέφι, χορό και ενεργή συμμετοχή των μικρών μαθητών.

• Τα παιδιά μέσα από την παράσταση είχαν βιωματική επαφή με διάφορα είδη μουσικής που έχουν σημείο αναφοράς το νερό και τις διάφορες μορφές του
  •  μάθανε τις φυσικές του καταστάσεις του νερού μέσω της σύνδεσης τους με  μουσικοκινητικές  δραστηριότητες και τον κύκλο του νερού
  • ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα διαχείρισης του νερού, της λειψυδρίας και  απόκτησης θετικής στάσης για το περιβάλλον.
    Blank 12 Grids Collage