Διεθνή Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF)_ Προτάσεις για την άσκηση στο σπίτι

Μια σημαντική σε παγκόσμιο επίπεδο πρωτοβουλία ανέλαβε η ISF (Διεθνή Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού),  προτρέποντας όλες τις χώρες / μέλη της να δημιουργήσουν βίντεο με οδηγίες για προγράμματα άσκησης στο σπίτι, με ικανοποιητική  ανταπόκριση  από τις χώρες/ μέλη της μέχρι τώρα.

Στην ISF – η οποία είναι αναγνωρισμένη από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή ως η αρμόδια Παγκόσμια Ομοσπονδία για το Σχολικό Αθλητισμό – συμμετέχουν ογδόντα πέντε (85) χώρες-μέλη από την Αμερική, την Ασία, την Αφρική, την Ευρώπη και την Ωκεανία. Η Ελλάδα αποτελεί ιδρυτικό μέλος της ISF από το 1972 με συνεχή εκπροσώπηση στις διοργανώσεις των Παγκόσμιων Σχολικών Αγώνων, αλλά και πολλαπλές διοργανώσεις Παγκόσμιων Σχολικών Πρωταθλημάτων στη χώρα μας. Από το 2014 διεξάγονται μόνιμα στην Ελλάδα οι «Παγκόσμιοι Σχολικοί Αγώνες Αθλητικής Παιδείας», η μοναδική παγκόσμια διοργάνωση σχολικού αθλητισμού που διεξάγεται στην ίδια χώρα και μάλιστα σε ετήσια βάση.

Τα στοιχεία  αυτά μας έδωσε  ο εξαίρετος συνάδελφος  και συνεργάτης της σελίδας μας κ. Δασκαλάκης Στυλιανός, τ. Δ/ντης Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και μέλος της ISF.

(παλαιότερη συνέντευξη στη σελίδα μας). Διαβάστε εδώ τη συνέντευξη : ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2020/04/03/3161/