Erasmus Days

Inclusion through new technologies 1 1

Το 2ο Γενικό Λύκειο Νέας Φιλαδέλφειας συμμετείχε στη γιορτή Erasmus Days με την Ημερίδα Διάχυσης Αποτελεσμάτων (Multiplier Event) του εγκεκριμένου προγράμματος κινητικότητας εκπαιδευτικού προσωπικού σχολικής μονάδας Erasmus+ KA1 με τίτλο «Ένταξη μέσω Νέων Τεχνολογιών».

Στην ημερίδα παρουσιάστηκαν καινοτόμες μεθοδολογικές προσεγγίσεις διδασκαλίας που προάγουν την ενεργή μάθηση. Έμφαση δοθηκε στην αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) που καθιστούν εφικτή την ομαλή και ουσιαστική ενσωμάτωση των προσφύγων και μεταναστών μαθητών στη σύγχρονη σχολική πραγματικότητα.

Η επιμορφωτική συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 2ου Γενικού Λυκείου Νέας Φιλαδέλφειας (Τρωάδος 39, 14342) την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 12:30 – 14:00.

Η εκδήλωση δημοσιεύτηκε και στην πλατφόρμα του eTwinning.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.