Discussion Tools for Teaching and Learning

Το σεμινάριο με θέμα τη διδασκαλία μέσω της συζήτησης (Discussion Tools for Teaching and Learning) παρέχει συγκεκριμένα εργαλεία στους εκπαιδευτικούς για να ενεργοποιήσουν, να διευκολύνουν και να εμβαθύνουν σε πιο ουσιαστικές συζητήσεις που οδηγούν στη μάθηση. Η συζήτηση είναι μία από τις πιο αποτελεσματικές και συχνά πιο χρησιμοποιούμενες διδακτικές μεθοδολογίες στις αίθουσες διδασκαλίας σήμερα. Οι εκπαιδευτικοί θα μάθουν να ενεργοποιούν συζητήσεις που θα βελτιώσουν την αφοσίωση των μαθητών, θα αναπτύξουν κρίσιμες δεξιότητες σκέψης και θα εμβαθύνουν την κατανόηση  και την εκτίμηση για διαφορετικές απόψεις. Οι εκπαιδευτές θα παρέχουν εργαλεία συζήτησης και ασκήσεις μοντέλων για να ζωντανέψουν τις αίθουσες διδασκαλίας και να διασφαλίσουν οτι ακούγονται όλες οι φωνές, αποδεικνύοντας τρόπους για να ακούν και να αντιδρούν ο ένας στον άλλο με ενσυναίσθηση, ώστε να τηρούνται όλες οι αξίες και οι ανάγκες των μαθητών. Στο σεμινάριο αυτό συμμετέχει η Κοντοπίδη Στέλλα.

Κατηγορίες: Discussion Tools for Teaching and Learning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.