Earth Project (Climate change – 5th grade)

Η παρακάτω παρουσίαση (by sway) δημιουργήθηκε για το Unit 5 – An ambituous class project . Η παρουσίαση εστιάζει στην Κλιματική Αλλαγή που έχει επηρεάσει τόσο δραματικά τον πλανήτη μας.

Η δομή της είναι προιόν συνεργασίας με τις εκπαιδευτικούς της Ε’ τάξης ,την κυρία Παπασωτηροπούλου και την κυρία Ασημίνα Καβουρά και αποτελεί την συνεισφορά μου στο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με το αντίστοιχο θέμα. Ήταν πραγματικά ευκαιρία για τα παιδιά να ασχοληθούν με το σημαντικό αυτό θέμα και στις δύο γλώσσες παράλληλα.Πιο συγκεκριμένα καταφέραμε οι μαθητές της Ε’ τάξης

• να ευαισθητοποιηθούν για θέματα που αφορούν το περιβάλλον
  • να κατανοήσουν τα αίτια αλλά και τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής
  • να προβληματιστούν και να αναζητήσουν τρόπους για να βοηθήσουν τον πλανήτη μας
  • να αναλογιστούν την ευθύνη του ανθρώπου για τα περιβαλλοντικά προβλήματα αλλα και την δυναμη του ανθρώπου να αλλάξει τα πράγματα.

Οσον αφορά το γνωστικό αντικείμενο οι μαθητές κατάφεραν να

• να εμπλουτίσουν και να  αφομοιώσουν λεξιλόγιο σχετικά με το περιβάλλον
  • να χρησιμοποιήσουν το λεξιλόγιο για την παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου .

Τέλος ενίσχυσαν τις ψηφιακές τους δεξιότητες αλλά και την δημιουργικότητα τους για να δημιουργήσουν ψηφιακές αφίσες (posterMy Wall) αλλά και να δουλέψουν ομαδικά χρησιμοποιώντας διαδικτυακά συνεργατικά εργαλεία όπως το jamboard!

(Ανοίξτε την παρουσίαση σε full screen ή κάντε scroll down)

Μετάβαση στο sway.office.com.

Λήψη αρχείου

Eίμαι καθηγήτρια αγγλικών στην Πρωτοβαθμια Εκπαιδευση. Η δουλειά μου και συγκεκριμένα η εφαρμογή καινοτόμων τρόπων διδασκαλίας αποτελεί ενα απο τα κύρια ενδιαφέροντα μου. Μου αρέσει τόσο να διδάσκω όσο και να διδάσκομαι, να βελτιώνομαι και να μοιράζομαι εκπαιδευτικές εμπειρίες και νέες ιδέες.