3ο ΒΡΑΒΕΙΟ 2020

Συγγραφέας: ΓΟΥΛΑ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ | , στις 06-11-2020

Η Ομάδα Spring Robot  της Β΄ Δημοτικού του σχολικού έτους 2019-2020 κατέκτησε τη 3η θέση στον Πανελλήνιο Διαδικτυακό Διαγωνισμό με Διεθνή Συμμετοχή της WRO HELLAS ” ΧΟΡΕΎΟΝΤΑς ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ”

Αφιερώνουμε τον ρομποτικό χορό μας στους γιατρούς και τους νοσηλευτές όλου του πλανήτη γιατί χάρη στο δικό τους αγώνα θα καταφέρει να έρθει η ΑΝΟΙΞΗ και η ελπίδα στις ψυχές όλων των ανθρώπων! Έναυσμα η αναφορά ενός μαθητή που ανήκει στους spring robots για τον παππού του – εθελοντή γιατρό που κατά τη διάρκεια της καραντίνας αποφάσισε να εργαστεί στο νοσοκομείο της περιοχής μας! Μετά από διαδικτυακές συναντήσεις, συζητήσεις και έρευνα για τον εθελοντισμό και την μεγάλη προσφορά του τομέα υγείας στις δύσκολες μέρες που περάσαμε άνθισε η ιδέα να στείλουμε μήνυμα αλληλεγγύης μέσα από τον χορό των ρομποτικών χορευτών μας! Στόχος μας να χορέψουν μαζί με τα πρωτότυπα ρομπότ μας όλοι οι άνθρωποι ,ξορκίζοντας τον κορονοϊό, όπου κι αν βρίσκονται λέγοντας ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό και να ανθίσει το χαμόγελο της αισιοδοξίας μαζί με τον χορό της Άνοιξης που σύντομα ελπίζουμε να έρθει στις ψυχές όλων των ανθρώπων. Η ομάδα μας ονομάζεται Spring Robot και αποτελείται από τρεις ΄΄ρομποτάκηδες΄΄ της Β΄ Δημοτικού. Υπήρξε απόλυτη και πολύ συχνή συνεργασία μεταξύ των μελών της ομάδας σε κάθε στάδιο υλοποίησης της προσπάθειας. Ξεκινήσαμε με την κατασκευή, ενός ρομπότ κι επειδή μας συνεπήρε η διαδικασία καταλήξαμε με τρεις ρομποτικούς χορευτές. Πρώτο βήμα υλοποίησης ήταν η κατασκευή και η ονομασία των ρομποτικών χορευτών. Ο Μπλεδούλης , ο Πρασινούλης και η Σβουρίτσα. Οι χορευτές έχουν όνομα, προσωπικότητα, συνεργαζόμαστε μαζί τους κι είναι πολλά παραπάνω από κομμάτια lego. Έχουν την ενέργειά μας κι είναι ισότιμα μέλη της ομάδας μας. Για την κατασκευή τους χρησιμοποιήσαμε τα παρακάτω πακέτα: α) Lego Boost, ο Μπλεδούλης, ο προγραμματισμός έγινε με blocks (μικρά τουβλάκια). Αρχικά έχουμε προσθήκη κίνησης ευθεία, κίνησης κεφαλής και ομιλίας. Στη συνέχεια ο Μπλεδούλης αρχίζει να χορεύει αλλάζοντας χρώματα στον αισθητήρα, κουνώντας το κεφάλι και κάνοντας χορευτικές κινήσεις σύμφωνα με τη μουσική. β)Lego wedo2, η Πρασινούλα, έχει αισθητήρα κίνησης κι αισθητήρα αναγνώρισης εμποδίου. (motion sensor distance sensor, tilt sensor). Έχει ρυθμιστεί με blocks αρχικά να κάνει μια μικρή κίνηση μπροστά στην οποία αν δει εμπόδιο να σταματάει και να αλλάζει χρώματα ο κινητήρας του. Οι κινήσεις του ξεκινούν πατώντας το γράμμα ΄΄Α΄΄. Στη συνέχεια είναι ρυθμισμένο να χορέψει και σε περίπτωση που βρει εμπόδιο να σταματήσει. γ) Edison, η Σβουρίτσα. Ο προγραμματισμός έγινε με Edscratch. Για να γίνει εκκίνηση χρησιμοποιείται το χτύπημα των χεριών. Στη συνέχεια ανάβουν τα φώτα του και αρχίζει να χορεύει.( clap detection, obstacle detection) .Με κώδικα και μουσική που είναι παγκόσμιες γλώσσες, γράψαμε την ιστορία μας. Τα μέλη της ομάδας συνεργάστηκαν μεταξύ τους και με τις μητέρες τους για τον σχεδιασμό και το ράψιμο της ενδυμασίας κάθε χορευτή. Ο Μπλεδούλης( lego boost )και ο Πρασινούλης (lego wedo2) έχουν δύο ενδυμασίες. Για την πρώτη ενδυμασία γιατρού, νοσοκόμου, χρησιμοποιήθηκαν χαρτόνια και είδη χειροτεχνίας που υπήρχαν στο σπίτι λόγω καραντίνας. Η δεύτερη ενδυμασία τους είναι Ανοιξιάτικη και έγινε με φυσικά αγριολούλουδα και τουβλάκια lego που παραπέμπουν στην Άνοιξη .Ο Σβουρίτσας(Edison) ντυμένος Άνοιξη με κατασκευή από χαρτόνια που αναπαριστούν λουλούδια και γκαζον! Τα γυρίσματα του βίντεο πραγματοποιήθηκαν σε διάφορα μέρη του χωριού, προβάλλοντας τις αυθεντικές ομορφιές του τόπου μας, όποτε το επέτρεπε ο καιρός. Για τον λόγο αυτό τα φυσικά αγριολούλουδα που χρησιμοποιήθηκαν για τις ενδυμασίες άλλαζαν ανά ημέρα γυρίσματος. Μουσική: Επικοινωνήσαμε με την τέταρτη συνεχόμενη γενιά τοπικών μουσικών οι οποίοι συνοδεύουν με τη μουσική τους , τους ρομποτικούς χορευτές. Η μπάντα της Φλώρινας των αδελφών Βαλκάνη, με καταγωγή από το Εμπόριο Εορδαίας, και τους ήχους των χάλκινων της Δυτικής Μακεδονίας δέχτηκε με ευχαρίστηση να μας δώσει ένα τραγούδι τους ώστε τα ρομπότ μας να χορέψουν στους ρυθμούς του ξορκίζοντας τον κορονοϊό και φέρνοντας την Άνοιξη!