ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ 2018-SERRES ART WEEK

Το Τμήμα Πολιτισμού Αθλητισμού και Νέας Γενιάς του Δήμου Σερρών σε συνεργασία με την Α/θμια Εκπ/ση  Ν. Σερρών και το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών, διοργάνωσαν τη δράση «Εβδομάδα Ζωγραφικής 2018», από 13 – 22 Οκτωβρίου 2018 στο φουαγιέ του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών.

Είκοσι τρεις Σερραίοι ζωγράφοι  παρουσίασαν έργα τους, σε μια έκθεση με ποικιλία καλλιτεχνικών τάσεων,  που απευθυνόταν σε μαθητές της Α/θμιας Εκπ/σης. Στόχος της διοργάνωσης είναι να γίνει η τέχνη της ζωγραφικής τμήμα της καθημερινότητας όλων και να αναπτυχθεί μια ουσιαστική σχέση ανάμεσα στους Σερραίους δημιουργούς και το μαθητικό κοινό.

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων για το Ευρωπαϊκό  Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς -2018, μαθητές από τις Γ΄, Δ΄ και Ε΄τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν ξεναγήσεις στην έκθεση από τους ίδιους τους καλλιτέχνες και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί τους, να εμπνευστούν και να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα, τα οποία αποτυπώνουν το καθένα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τη μοναδικότητα του δημιουργού του.