Μαθητές από το Ηράκλειο συνάντησαν τον Οικουμενικό Πατριάρχη

Newsroom

Συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών του 6ου Γυμνασίου Ηρακλείου με τον Παναγιότατο Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο

Την Παρασκευή 5/4/2024 μαθητές και εκπαιδευτικοί από το 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, είχαν την τιμή και τη χαρά να συναντηθούν με τον Παναγιότατο Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε μετά το πέρας της ακολουθίας των Γ’ Χαιρετισμών, στον ιερό ναό της Παναγίας των Βλαχερνών.

Στη διάρκεια της ομιλίας του, ο Παναγιότατος, έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην παρουσία του 6ου Γυμνασίου Ηρακλείου στον ξεχωριστό αυτό χώρο. Στη συνέχεια, συνομίλησε με τα παιδιά, φωτογραφήθηκε μαζί τους και τα ευλόγησε δίνοντάς τους ένα αναμνηστικό δώρο. Καθηγητές και μαθητές έζησαν μια μοναδική εμπειρία.

Ο Νίκος Κακλαμανάκης, role model του έργου Erasmus+ SAFER της ΠΔΕ Κρήτης για την καλλιέργεια κοινωνικών δεξιοτήτων για την πρόληψη του εκφοβισμού.

O Πύρρος Δήμας στο 6ο Γυμνάσιο

Την Τετάρτη 6/3 Ο Ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας επισκέπτηκε το σχολείο μας. Μίλησε στους μαθητές για τη ζωή και την πορεία του και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών. Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για όλους μας και ένα μάθημα ζωής. Σας ευχαριστούμε πολύ!

Χωρίς τίτλο 1          Χωρίς τίτλο 2         Χωρίς τίτλο