Άλλο ένα βιβλίο με θέμα τα Μαθηματικά της τάξης κυκλοφόρησε από τον απίστευτα δημιουργικό και ικανό μαθηματικό και δάσκαλο όλων των βαθμίδων κο Γιάννη Καραντζή. Το βιβλίο το μελέτησα και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς που θέλουν να βελτιώσουν τη σχέση τους με τα Μαθηματικά, σε όσους θέλουν να κατανοήσουν τις μαθηματικές έννοιες που διδάσκονται στο σχολείο, να εξασκηθούν σε προβλήματα διαβαθμισμένης δυσκολίας ή να διδάξουν τα Μαθηματικά με συνέπεια και σιγουριά. Το πλούσιο και καλογραμμένο υλικό που περιλαμβάνεται στις 320 σελίδες του βιβλίου είναι μεγάλης αξίας και προέρχεται από την πολυετή εμπειρία του συγγραφέα στα έδρανα των σχολείων και του Πανεπιστημίου.

Κυκλοφορεί εδώ, από τις εκδόσεις Γκότση.