Τηλεδιασκέψεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου με BigBlueButton

Εκπαιδευτικά Δεν υπάρχουν σχόλια »

Εξαιρετική πλατφόρμα τηλεδιασκέψεων η BigBlue Button, με ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα και ελληνικό μενού, χρησιμοποιείται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο από το 2014. Όλοι οι χρήστες μπαίνουν με πιστοποίηση από το ΠΣΔ και δεν απαιτείται να κατεβεί κάποιο αρχείο στον υπολογιστή του χρήστη. Το περιβάλλον είναι πολύ φιλικό για εκπαιδευτικούς και μαθητές και προσωπικά τη δοκίμασα με μεγάλη επιτυχία στην πρώτη καραντίνα.

Παιδικό βιβλίο για το σκάκι

Για τις μεγάλες τάξεις, Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδικό βιβλίο για το σκάκι

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο του αγαπητού φίλου, δάσκαλου και συγγραφέα, Γιώργου Κατσέλη, με τίτλο «Η Βασίλισσα και ο στρατιώτης«, από τις εκδόσεις Ψυχογιός. Πρόκειται για μια όμορφη σκακιστική ιστορία με πλούσια φαντασία και πολλά παράλληλα μηνύματα για τις φοβίες μας και για τη διαχείριση της ήττας. Όπως γράφει ο συγγραφέας στο οπισθόφυλλο, είναι «ένα παραμύθι ενσυναίσθησης από τον μαγικό κόσμο του σκακιού, με φόβους, ήττες, σκιές, μα και απρόσμενες ανατροπές, νίκες και διεκδικήσεις, σε μια πορεία αυτογνωσίας και κοινωνικοποίησης για τη μικρή ηρωίδα».

Το προτείνω για απολαυστική ανάγνωση σε όσες και όσους αγαπούν το σκάκι αλλά και σε αυτούς και αυτές που θέλουν να το γνωρίσουν μέσα από ένα παραμύθι. Το κείμενο συνοδεύεται από έναν σύντομο οδηγό κανόνων του παιχνιδιού και αρκετές διαθεματικές δραστηριότητες από την ιστορία του βιβλίου. Σίγουρα δεν είναι μόνο για παιδιά 7-8 ετών όπως γράφει ο εκδοτικός οίκος στο εξώφυλλο αλλά και για  μεγαλύτερα παιδιά.

Δύο βίντεο Γεωγραφίας για τη Στ τάξη

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δύο βίντεο Γεωγραφίας για τη Στ τάξη

Δείτε πώς βρίσκουμε τις γεωγραφικές συντεταγμένες ενός τόπου

και πώς η κίνηση και η κλίση της Γης δημιουργούν τις εποχές

Καλή σχολική χρονιά!

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή σχολική χρονιά!

Εύχομαι αυτή η ιδιαίτερη σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με υγεία, κέφι, φαντασία, νέες γνώσεις και νέες εμπειρίες για όλους!

Δεν θα μπορούσε να λείπει η αναφορά στην απαραίτητη πια μάσκα, με ένα χαρούμενο τραγουδάκι από την υπέροχη Μαρία Καριωτάκη:

Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Για όποιον θέλει να ακούσει από το στόμα των δημιουργών της, πώς δημιουργήθηκε και πώς λειτουργεί η εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me, δεν έχει παρά να διαθέσει 2 ώρες και να παρακολουθήσει το παρακάτω εξαιρετικά ενδιαφέρον βίντεο.

Blockly, παζλ

Προγραμματισμός Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Blockly, παζλ

Επίδειξη μερικών ασκήσεων για να μάθουν τα παιδιά τις βασικές αρχές του προγραμματισμού από το https://blockly.games/?lang=el

Κάθετη διαίρεση

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάθετη διαίρεση

Ο αγαπητός μας δάσκαλος Γιάννης Καραντζής, τα λέει όλα για την κάθετη διαίρεση. Πλήρες βίντεο, αναλυτικός οδηγός για την κάθετη διαίρεση.

Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για περισσότερες πληροφορίες και για αίτηση παρακολούθησης, πατήστε εδώ.

Μαθηματικά παιχνίδια

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά παιχνίδια

Ένα πολύ χρήσιμο βίντεο για μαθηματικά παιχνίδια που μπορούν να παίξουν οι μαθητές, αυτές τις μέρες που είναι στο σπίτι τους, από τον εξαιρετικό δάσκαλο Γιάννη Καραντζή.

© 2020 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr