Κάθετη διαίρεση

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ο αγαπητός μας δάσκαλος Γιάννης Καραντζής, τα λέει όλα για την κάθετη διαίρεση. Πλήρες βίντεο, αναλυτικός οδηγός για την κάθετη διαίρεση.

Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Εκπαιδευτικά Δεν υπάρχουν σχόλια »

Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για περισσότερες πληροφορίες και για αίτηση παρακολούθησης, πατήστε εδώ.

Μαθηματικά παιχνίδια

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά παιχνίδια

Ένα πολύ χρήσιμο βίντεο για μαθηματικά παιχνίδια που μπορούν να παίξουν οι μαθητές, αυτές τις μέρες που είναι στο σπίτι τους, από τον εξαιρετικό δάσκαλο Γιάννη Καραντζή.

Ιστοσεμινάριο για την e-me

Προγράμματα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσεμινάριο για την e-me

Στο παρακάτω βίντεο θα ακούσετε τη διάλεξή μου για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me που διοργάνωσε το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

Η παιδαγωγική αξία του σκακιού

Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η παιδαγωγική αξία του σκακιού

Ο δραστήριος και πάντα ενημερωμένος καθηγητής της Φυσικής Αγωγής, Νικήτας Παπαπαντελής, δημοσίευσε στο εκπαιδευτικό του ιστολόγιο μια παρουσίασή μου για την παιδαγωγική αξία του σκακιού.

Εισαγωγή στα κλάσματα

Για τις μεγάλες τάξεις Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στα κλάσματα

Ένα εξαιρετικό βίντεο για τα κλάσματα, από τον ακούραστο δάσκαλο, διευθυντή, σύμβουλο, πανεπιστημιακό και συγγραφέα Γιάννη Καραντζή.

Συνέντευξη για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνέντευξη για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Η συνέντευξή μου στον καλό συνάδελφο Παπαντελή Νικήτα, στην Αλεξανδρούπολη, εξ αποστάσεως!

Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Η ανάγκη των ημερών έκανε την εξ αποστάσεως διάσημη χωρίς όμως οι εκπαιδευτικοί της χώρας ούτε και οι ψηφιακές υποδομές να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τόσο μεγάλη ζήτηση. Μια σελίδα με πολλές πληροφορίες που διευκολύνουν όλους αυτούς που αναζητούν οδηγίες είναι η σελίδα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας. Αναλυτικά βήματα, οδηγοί και βίντεο για κάθε επιλογή σύγχρονης και ασύγχρονης εκπαίδευσης.

Αξιοποιούμε το ψηφιακό σχολείο

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξιοποιούμε το ψηφιακό σχολείο

Η πρόκληση της εποχής είναι η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Πολλοί εκπαιδευτικοί αναζητούν τρόπους για να συνεχίσουν την εκπαίδευση των μαθητών τους, από το σπίτι τους. Τώρα που υπάρχει χρόνος και ανάγκη για ψηφιακή διδασκαλία, αξιοποιείστε τις παροχές του ψηφιακού σχολείου που προσφέρονται δωρεάν από το Υπουργείο Παιδείας. Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα https://dschool.edu.gr/menoumespiti/ και ενημερωθείτε για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

© 2020 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr