Πρόσφατα σχόλια

Στρατολογία

Επταμελής Επιτροπές για τις Ειδικές Κατηγορίες Μαθητών

Λήψη αρχείου

Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων (ΠΚΕ) για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και υγειονομικών εξετάσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Νέα Πλατφόρμα δήλωσης αυτοδιαγνωστικού Τεστ

Από σήμερα, Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021, τίθεται σε λειτουργία για τα σχολεία η πλατφόρμα edupass.gov.gr. Στην πλατφόρμα ενσωματώνονται όλες οι λειτουργίες του self-testing.gov.gr και η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΙΑ COVID-19.

Υπόχρεοι υποβολής δήλωσης συμμετοχής είναι: (α) οι μαθητές/τριες, (β) το εκπαιδευτικό προσωπικό και (γ) κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο που συμμετέχει με φυσική παρουσία σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία π.χ. γονείς-επισκέπτες.

Από σήμερα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ δηλώνετε την σχολική κάρτα στην νέα πλατφόρμα. Αν εσείς θέλετε να έρθετε στο σχολείο, εισέρχεστε στην πλατφόρμα και δηλώνετε την πρόθεση επίσκεψης στους χώρους του σχολείου, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή σας.

Για όλους ισχύει το εξής: Α) Σε περίπτωση που έχουν εμβολιασθεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιασθεί/νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η αντίστοιχη δήλωση στο edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα βράδυ και κάθε Πέμπτη βράδυ.

Λειτουργία ΓΕΛ Μελεσών Πέμπτη 30/9, Παρασκευή 1/10

Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό την Πέμπτη 30/9 και Παρασκευή 1/10 για λόγους ασφάλειας σύμφωνα με την απόφαση του Αντιπεριφερειάρχη Ν. Ηρακλείου.

Καλή δύναμη σε όλες τις οικογένειες των μαθητών μας!

Ευχόμαστε σύντομα να βρεθούμε ξανά με ασφάλεια στις σχολικές μας τάξεις.

Λειτουργία σχολείου 28-29/9/2021

Το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό την Τρίτη 28 και Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου για λόγους ασφάλειας σύμφωνα με απόφαση του αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου.

Η πρώτη εκτίμηση των κλιμακίων του δήμου για το σχολείο μας είναι ότι δεν υπέστη φθορές που να επηρεάζουν την στατικότητα και ασφάλειά του.

Η σκέψη των καθηγητών του συλλόγου μας βρίσκεται δίπλα στους μαθητές και τις δοκιμαζόμενες οικογένειές τους.

Θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση

Πρόγραμμα σχολείου από 27/9 – 1/10

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΣΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

Με την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων και την επιστροφή στη δια ζώσης διδασκαλία, ένας από τους στόχους του Υ.ΠΑΙ.Θ. είναι η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας για τη σημασία της εμβολιαστικής κάλυψης κατά της νόσου Covid-19.

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, κατανοώντας την ανάγκη ορθής και σε βάθος ενημέρωσης των μαθητών/τριών και των γονέων/κηδεμόνων τους, διοργανώνει την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 2021 στις 16:00 ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα: «Ενημέρωση για τον Εμβολιασμό Παιδιών και Εφήβων 12-17 ετών».

Η Ομότιμη Καθηγήτρια Παιδιατρικής και Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών κα. Μαρία Θεοδωρίδου και η Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας κα. Βάνα Παπαευαγγέλου θα ενημερώσουν για τη σημασία του εμβολιασμού και ταυτόχρονα θα απαντήσουν σε κάθε απορία και ερώτημα σχετικά με τα εμβόλια.

Την εκδήλωση μπορούν να παρακολουθήσουν γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες, αλλά και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, από το κανάλι του Υ.ΠΑΙ.Θ. στο YouTube στο σύνδεσμο: https://youtu.be/KzHniXrJQaQ αλλά και από τον λογαριασμό που διαθέτει το Υ.ΠΑΙ.Θ. στο κοινωνικό δίκτυο Facebook (σύνδεσμος: https://www.facebook.com/MinEduGR ).

Στο πλαίσιο του ανοικτού διαλόγου, μπορείτε να υποβάλλετε τα ερωτήματά σας στη φόρμα https://forms.gle/7qVHt6NfTASWHxCw5 από τη Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου μέχρι και την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου στις 14:00.

Την εκδήλωση θα προλογίσει η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κα Νίκη Κεραμέως και η αρμόδια υφυπουργός Ζέττα Μακρή

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς

Η διεύθυνση και ο σύλλογος του ΓΕΛ Μελεσών εύχεται στους μαθητές και τις οικογένειές τους καλή σχολική χρονιά!

Η έναρξη του σχολικού έτους θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13/9/2021 με τον Αγιασμό. Τα λεωφορεία θα πάρουν τους μαθητές από τα χωριά τους σύμφωνα με το ωράριο λειτουργίας των σχολείων.

Ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (Μ.Δ) 2021