Ανακοίνωση για τα Μηχανογραφικά

Για την υποστήριξη των υποψηφίων στην υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου, το γραφείο της Δ/νσης του ΓΕΛ Μελεσών θα είναι ανοικτό τις ημέρες

• Πέμπτη 4/7
  • Τρίτη 9/7
  • Πέμπτη 11/7
  • Δευτέρα 15/7 (τελευταία προθεσμία!!)

και ώρες 8:30 – 13:30

Πληροφορίες: τηλ. 2910 743622, 6973247499 (Παχάκη)

Ανακοίνωση για υποψηφίους

Από την Παρασκευή 21-06-2019 Έως 15-07-2019 οι υποψήφιοι Γενικών και
Επαγγελματικών Λυκείων, μπορείτε να υποβάλετε ηλεκτρονικά το Μηχανογραφικό σας
Δελτίο (Μ.Δ.) στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση. : https://exams.it.minedu.gov.gr/
Υπενθυμίζεται ότι, για να εκδώσετε κωδικό ασφαλείας, θα πρέπει να απευθυνθείτε στο
Λύκειο, στο οποίο έχετε υποβάλει την αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις Πανελλαδικές
Εξετάσεις. Εάν ανήκετε στην κατηγορία του 10%, έχετε τη δυνατότητα να απευθυνθείτε
σε οποιοδήποτε ημερήσιο Γενικό ή Επαγγελματικό Λύκειο αντίστοιχα.
Επισημαίνεται ότι από τις 21-06-2019 μπορείτε να υποβάλλετε μόνο
πρόχειρο Μηχανογραφικό Δελτίο και μετά την ανακοίνωση των βαθμών των Γενικών
και των Επαγγελματικών Λυκείων, μπορείτε να προβείτε στην
τελική Οριστικοποίηση του Μηχανογραφικού σας Δελτίου.
Επιπροσθέτως, στον παρόντα ιστότοπο μπορείτε να βρείτε τις οδηγίες χρήσης της
εφαρμογής, τις βάσεις, τα στατιστικά προτιμήσεων και βαθμών του προηγούμενου έτους,
το υπόδειγμα του έντυπου Μ.Δ., καθώς και το ηλεκτρονικό Μ.Δ

Διεύθυνση γραφείων Λυκείου για το Καλοκαίρι 2019

Σας  ενημερώνουμε ότι λόγω έργων που πραγματοποιούνται στο κτίριο του σχολείου μας για την κτιριακή και ενεργειακή αναβάθμισή του, το γραφείο του Λυκείου έχει μεταφερθεί σε γραφείο του κλειστού Γυμναστηρίου  Μελεσών, (στην πίσω πλευρά του Γυμναστηρίου, δίπλα στο κυλικείο) όπου και θα παραμείνει  από 20/06/2019  έως και 10/09/2019 ( προβλεπόμενη  ημερομηνία επιστροφής στο κτίριο μας)
Η ταχυδρομική δ/νση είναι η ίδια: ΜΕΛΕΣΕΣ, 70300 , ΤΟ ΊΔΙΟ e-mail
ΤΟ ΝΕΟ ΤΗΛ.: 2810743622

Επίσης  θα μας βρίσκετε στα κινητά μας τηλ.

Δρακάκης  Νίκος , Δ/ντής :      6944360066

Παχάκη  Ειρήνη ,Υποδ/ντρια : 6973247499

Ενημέρωση γονέων για τους βαθμούς του Α’ τριμήνου

Λήψη αρχείου

Η μεγάλη συναυλία του Λυκείου μας

Ενημέρωση για την αξιολόγηση των μαθητών/-τριών του Γενικού Λυκείου

Λήψη αρχείου

Συνάντηση του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων με τους γονείς των μαθητών/τριών

Την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου του ΓΕΛ Μελεσών η προγραμματισμένη συνάντηση του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων με τους γονείς των μαθητών/τριών. Είχε προηγηθεί αντίστοιχη συνάντηση με το σύνολο της μαθητικής κοινότητας του σχολείου με την ίδια θεματολογία. Τα θέματα της συνάντησης ήταν:

α) Η ενημέρωση σχετικά με το κτιριακό ζήτημα του σχολείου και τις εργασίες αναβάθμισης και στατικής ενίσχυσης του κτιρίου

β) Το Νέο Πλαίσιο λειτουργίας του Νέου Λυκείου, ο νέος κανονισμός

Στη συνάντηση παρευρέθηκε και ο δήμαρχος Αρχανών-Αστερουσίων, κ. Κοκοσάλης, όπου ενημέρωσε προσωπικά καθηγητές και γονείς για την εξέλιξη των εργασιών στη σχολική μονάδα.

Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος και συνδιαμορφώθηκε ένα πλαίσιο κοινών επικοινωνιακών – ενημερωτικών δράσεων καθηγητών και  γονέων με στόχο τη συνεχή υποστήριξη της απρόσκοπτης λειτουργίας του σχολείου. Επίσης, υπήρξε η δέσμευση για τη συστηματικότερη εμπλοκή των γονέων μέσω του συλλόγου τους στην υλοποίηση ευρύτερων σχεδιασμών του σχολείου.

Η νέα Γ΄ Λυκείου και το νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ