Ιούλ 22

Απολυτήρια – Βεβαιώσεις

Ενημερώνουμε ότι η παραλαβή των τίτλων σπουδών (  Απολυτήρια – Βεβαιώσεις Συμμετοχής στις Πανελλαδικές  ) , από το σχολείο μας  θα γίνεται τις ημέρες εφημερίας ( κάθε Πέμπτη) κατά  την περίοδο των θερινών διακοπών.

Ιούλ 20

Ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (Μ.Δ) 2021 / Παράλληλου Μηχανογραφικού

Aπό την Δευτέρα 19-7-2021 μέχρι και την Τετάρτη 28-7-2021 και ώρα 24:00, όλοι οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://michanografiko.it.minedu.gov.gr  χρησιμοποιώντας τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας τους (password) που έχουν ήδη αποκτήσει ή που θα αποκτήσουν.

Μέσα στην ίδια αποκλειστική προθεσμία από την Δευτέρα 19-7-2021 μέχρι και την Τετάρτη 28-7-2021
και ώρα 24:00, με το ίδιο password, οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν το Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο (ΠΜΔ) για τα Δημόσια ΙΕΚ, στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://michanografiko.it.minedu.gov.gr και επιλέγοντας «ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ (Π.Μ.Δ) ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΔΙΕΚ».

Όσοι απόφοιτοι με την Αίτηση-Δήλωση είχαν δηλώσει υποψηφιότητα για νέα εξέταση, και τελικά δεν
προσήλθαν στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ΚΑΝΕΝΑ μάθημα, θα πρέπει να προσέλθουν στο Λύκειό τους, ώστε να υπαχθούν στο ποσοστό του 10% των θέσεων, για να αποκτήσουν password.

Για την υποστήριξη υποβολής μηχανογραφικών το σχολείο θα είναι  ανοικτό, πλέον της εφημερίας, την  Τετάρτη 21/7 ,     και την Τετάρτη 28/7

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ2021

Ιούλ 19

Ειδικότητες Δημοσια Ι.Ε.Κ.

Προς ενημέρωση για το παράλληλο μηχανογραφικό,  το ΦΕΚ γι τα ΙΕΚ

mhxanografiko_iek

Ιούλ 05

Αποτελέσματα πανελλαδικών μεσω SMS

Σύνδεσμος

Ιούλ 05

Θερινή Υπηρεσία

Όπως  έχει  ορισθεί από την ΔΔΕ ν. Ευβοίας κατά το χρόνο των θερινών διακοπών  και το Λύκειο Ερέτριας θα λειτουργεί κάθε Πέμπτη.

Τηλ επικοιν. 2229064200

email  lykeretr@sch.gr

( Για την εξυπηρέτηση της διαδικασίας υποβολής μηχανογραφικών  αναμένεται οδηγία για επιπλέον ημέρες λειτουργίας των σχολείων )

Ιούν 25

Κωδικός Ασφαλείας για υποβολή μηχανογραφικού

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και του Π.Μ.Δ. για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ αρχίζουν από την Παρασκευή 25 Ιουνίου και θα λήξουν πριν τα τέλη του Ιουλίου. Πιο αναλυτικά:
Όλοι όσοι ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Π.Μ.Δ. για εισαγωγή σε Δημόσια ΙΕΚ, θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους από την Παρασκευή 25 Ιουνίου, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό θα μπορούν μετά από την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ, να προχωρήσουν τελικά στην οριστική υποβολή του, κατόπιν νεότερης εγκυκλίου.
Συνεπώς, όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να προσέλθουν στο Λύκειό τους, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), από την Παρασκευή 25 Ιουνίου ως και την Τετάρτη 30 Ιουνίου.

Σχετική εγκύκλιος:

ΕΞΕ – 75431 – 2021 – Δημιουργία κωδικού ασφαλείας

Ιούν 23

Υπενθύμιση Εγγραφών

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών-μαθητριών για τη νέα σχολική χρονιά λήγουν την Παρασκευή 2 Ιουλίου 2021 και ώρα 23.59.

Ιδιαίτερη προσοχή να επιδείξετε στην ακόλουθη παράγραφο της Εγκυκλίου Ηλεκτρονικών Εγγραφών ΓΕΛ ΕΠΑΛ ΠΕΠΑΛ 2021 2022.

«Μετά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης ο έτερος κηδεμόνας πρέπει άμεσα να δηλώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο (είτε με αποστολή e-mail είτε με υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986) στον/στη Διευθυντή/ντρια των Γενικών Λυκείων ή Επαγγελματικών Λυκείων ή Πρότυπων Επαγγελματικών Λυκείων ότι εγκρίνει το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής αίτησης, όπως εκείνο έχει υποβληθεί»

Ιούν 18

Εξεταστικά κέντρα πανελλαδικών 2021- Ειδικά μαθήματα – οδηγίες

ODHGIES_COVID_TEFAA_2021

3870 – Ε Κ ΑΓΓΛΙΚΩΝ Ν ΕΥΒΟΙΑΣ

2021 _6_15_ΔΕΛΤΙΟ_ΤΥΠΟΥ_Ε_Κ_ΕΙΔΙΚΩΝ_2021

ΕΞΕ – 72126 – 2021 – Εξεταστικά κέντρα ειδικών μαθημάτων έτους 2021 (ξένες γλώσσες-σχέδια-μουσική)

ΕΞΕ – 70714 – 2021 – Ορισμός Εξεταστικών Κέντρων Ειδικών Μαθημάτων και κατανομή υποψηφίων έτους 2021

Ιούν 18

«Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγ-γραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2021 – 2022.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. -Π.ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2021 – 2022, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio , συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την 18η Ιουνίου 2021 και ώρα 10:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2021 και ώρα 23:59

Εγκύκλιος Ηλεκτρονικών Εγγραφών ΓΕΛ ΕΠΑΛ ΠΕΠΑΛ 2021 22

Επίσης στη σχετική εγκύκλιο  αναφέρεται ότι:

» Μετά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης ο έτερος κηδεμόνας πρέπει άμεσα να δηλώσει με κάθε πρόσφορο τρόπο (είτε με αποστολή e-mail είτε με υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986) στον/στη Διευθυντή/ντρια των Γενικών Λυκείων ή Επαγγελματικών Λυκείων ή Πρότυπων Επαγγελματικών Λυκείων ότι εγκρίνει το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής αίτησης, όπως εκείνο έχει υποβληθεί»

Ιούν 17

Αποστολή Βαθμολογίας

Σας ενημερώνουμε ότι έχει αποσταλεί ηλεκτρονικά η βαθμολογία των μαθητών-τριων του σχολείου μας στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που έχουν δηλωθεί.

Αν  για τον οποιονδήποτε λόγο δεν είναι εφικτή η ηλεκτρονική ενημέρωσή σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο και να παραλάβετε τον έλεγχο προόδου .

Older posts «