pyramida

Στα πλαίσια των ερευνητικών εργασιών, ως διακριτή ενότητα του υποχρεωτικού προγράμματος του Νέου Λυκείου, εκπονήσαμε με μία ομάδα μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας την ερευνητική εργασία με τίτλο «Ο ρόλος της ελληνικής μεσογειακής διατροφής και της σωματικής άσκησης στην υγεία των εφήβων».

Βασικός σκοπός της ερευνητικής εργασίας (project) ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές μας τα οφέλη που προκύπτουν στην υγεία τους από την ελληνική μεσογειακή διατροφή και τη σωστή σωματική άσκηση.
Ειδικότεροι στόχοι ήταν να ενισχύσουν το αίσθημα συλλογικότητας και συνεργασίας , να αναπτύξουν τη δεξιότητα υλοποίησης της ερευνητικής εργασίας και να έρθουν κοντά στην Ελληνική Μεσογειακή και Παραδοσιακή Διατροφή μέσω βιωματικών εμπειριών.
Η ερευνητική εργασία παρουσιάστηκε στις 26-04-2013 από την ερευνητική ομάδα  στο χώρο του Σχολείου και ένα μέρος της εργασίας έχει αναρτηθεί σε ηλεκτρονική μορφή.

Οι σύμβουλοι καθηγητές

Κωστής Νικόλαος
Τεκίρδαγλης Γεώργιος

PROJECT(26-4-2013). ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΑΣΚΗΣΗ-ΥΓΕΙΑ