Με χαρά πληροφορηθήκαμε τον Αύγουστο του 2012 ότι εγκρίθηκε η αίτηση συμμετοχής μας στο Comenius πρόγραμμα “Can we make a difference? promoting environmental awareness”. Συνεργαζόμενες στα πλαίσια του προγράμματος χώρες είναι τελικά η Φινλανδία, η Λετονία, η Πολωνία και η Τουρκία. Τον Οκτώβριο πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων στη Φινλανδία. Οι δραστηριότητες προετοιμασίας για την 1η συνάντηση με τους Ευρωπαίους μας συνεργάτες στη Φινλανδία πολλές και ποικίλες. Αρχικά διοργανώσαμε διαγωνισμό λογότυπου για το έργο στο σχολείο. Συγκεκριμένα, μαθητές του σχολείου εμπνεύστηκαν από το θέμα του προγράμματος και ζωγράφισαν υποψήφια λογότυπα για το έργο. Οι καλλιτέχνες του σχολείου μας ήταν οι Ματσάγκα Χρυσάνθη (της Β’ τάξης), η Βασιλείου Αρετή (της Β’ τάξης), η Ράγγα Βασιλική (της Α’ τάξης), ο Μπισιρόπουλος Γεώργιος (της Β’ τάξης),  η Τσιούλλα Λωρένα (της Α’ τάξης), η Αγγέλικα Τζώρτζη (της Α΄τάξης), η Κων/να Τατσάκη (της Α΄ τάξης) και ο Βέττος Χρήστος (της Γ΄τάξης). Το καλύτερο (μετά από ψηφοφορία) λογότυπο (το πρώτο στον παρακάτω πίνακα)  κατέβηκε ως υποψήφιο λογότυπο (ελληνική συμμετοχή) για το διαγωνισμό λογότυπων μεταξύ των 5 ευρωπαϊκών χωρών (η διαδικασία θύμιζε Eurovision).