Ιανουάριος 2019

ΑΝΑΘΕΣΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΟΥ ΓΕΛ ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ

ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΡΑΞΗΣ 2ης / 15-01-2019
ΘΕΜΑ: Αξιολόγηση προσφορών για την πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή-μετακίνηση στη Θεσσαλονίκη της Τρίτης (Γ) τάξης του σχολείου, από Δευτέρα 18-02-2019 έως 22-02-2019.
Στο Λυγουριό και στο γραφείο του Διευθυντή του Γενικού Λυκείου Λυγουριού, σήμερα Τρίτη 15-01-2019 και ώρα 13:30 μ.μ., συνήλθε σε κλειστή συνεδρίαση η συγκροτηθείσα με την Πράξη 1η/ 11-01-2019 απόφαση του Διευθυντή επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή-μετακίνηση της Τρίτης(Γ) τάξης του σχολείου στη Θεσσαλονίκη από Δευτέρα 18-02-2019 έως Παρασκευή 22-2-2019, σύμφωνα με την αρ. πρωτ. 33120/ΓΔΗ/6-03-2017 Υ.Α. και το αρ. Πράξη 26/ 12-12-2018 πρόγραμμα του συλλόγου διδασκόντων.
Στη συνεδρίαση ήταν παρόντα όλα τα μέλη της επιτροπής με δικαίωμα μιας ψήφου. Μετά την διαπίστωση της απαρτίας η επιτροπή ,αφού έλαβε υπόψη α)την με αρ. πρωτ. 33120/ΓΔ4/ 6-03-2017 Υ.Α. για εκδρομές-μετακινήσεις μαθητών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εντός και εκτός χώρας β)την με αρ. πρωτ. 401/17-12-2018 πρόσκληση ενδιαφέροντος, παρέλαβε από τον Διευθυντή τρεις(3) φακέλους προσφορών. Αφού η επιτροπή διαπίστωσε ότι οι φάκελοι ήταν κλειστοί-σφραγισμένοι, πρωτοκολλημένοι με ημερομηνία και ώρα παραλαβής, προχώρησε στο άνοιγμα αυτών καθώς και στον λεπτομερή έλεγχο των δικαιολογητικών-προσφορών, σύμφωνα με τη σειρά που αυτοί είχαν πρωτοκολληθεί:
1. Το Γραφείο Γενικού Τουρισμού ‘’ Connection’’ έστειλε την προσφορά του σε ηλεκτρονική μορφή με κλειδωμένο αρχείο, όπου δεν έγινε δεκτή βάση της πρόσκλησης ενδιαφέροντος στην παράγραφο ‘’Υποβολή προσφορών’’, αλλά και σε σφραγισμένο φάκελο μέσω των ΕΛΤΑ με αρ. πρωτ. 418/21-12-2018 και ώρα 13:30 μ.μ. Κατά τον λεπτομερή έλεγχο των δικαιολογητικών του γραφείου διαπιστώθηκε ότι ο φάκελος προσφοράς δεν πληρούσε όλους τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος . Συγκεκριμένα δεν υπήρχε Υπεύθυνη Δήλωση όπου να δηλώνει ότι θα γίνει άμεση αντικατάσταση του οχήματος σε περίπτωση βλάβης. Στη διαδρομή Λυγουριό- Θεσσαλονίκη-Λυγουριό δεν δηλώνεται ότι θα έχει το λεωφορείο δύο(2) οδηγούς. Δεν αναφέρει στην προσφορά ότι θα γίνει ξενάγηση από διπλωματούχο ξεναγό στα Μουσεία της Βεργίνας και στο Αρχαιολογικό της Θεσσαλονίκης. Ότι σε περίπτωση ανάγκης άμεσης επιστροφής μαθητή ή καθηγητή θα καλυφθούν δύο(2) αεροπορικά εισιτήρια. Ότι τα δωμάτια θα είναι όλα συνεχόμενα στον ίδιο όροφο ή σε δύο συνεχόμενους ορόφους με την προϋπόθεση ότι σε κάθε έναν όροφο θα παρέχονται και δωμάτια για τους συνοδούς καθηγητές. Ότι δεν καλύπτει τους τέσσερις(4) συνοδούς αλλά τους τρεις(3) που αναφέρει στην προσφορά. Στο ασφαλιστήριο της INTERAMERICAN με αρ. 9334526 δηλώνει ότι έχει ασφάλιση αστικής ευθύνης, ενώ αυτό που έχει καταθέσει ως ασφαλιστήριο συμβόλαιο έχει ημερομηνία λήξης 12:00 μ.μ. – 18-12-2018. κ.α. Η επιτροπή δεν προχώρησε στην εξέταση επιλογής των ξενοδοχείων της προσφοράς του Γραφείου, λόγω των σημαντικών παραλείψεων που είχε, σύμφωνα με την πρόσκληση ενδιαφέροντος .

2. Το Τουριστικό Γραφείο ‘’Tourist Power’’ έστειλε την προσφορά του με την ‘’SPEED COURIERS’’ με αρ.πρωτ. 1/10-01-2019 και ώρα 10:20 π.μ. Κατά τον λεπτομερή έλεγχο των δικαιολογητικών του γραφείου διαπιστώθηκε ότι ο φάκελος προσφοράς ήταν πλήρης με την διευκρίνιση ότι τα δωμάτια θα είναι όλα συνεχόμενα στον ίδιο όροφο ή σε δύο συνεχόμενους ορόφους με την προϋπόθεση ότι σε κάθε έναν όροφο θα παρέχονται και δωμάτια για τους συνοδούς καθηγητές . Η οικονομική προσφορά του γραφείου ήταν ως εξής: α) Ξενοδοχείο ‘’PORTO PALACE’’ πέντε αστέρων, με κόστος ανά μαθητή/τρια 250 ευρώ με Φ.Π.Α. και με συνολικό κόστος 14.750 ευρώ με Φ.Π.Α. β) Ξενοδοχείο ‘’HOTEL KINISSI’’ , τεσσάρων αστέρων ,με κόστος ανά μαθητή/τρια 245 ευρώ με Φ.Π.Α. και με συνολικό κόστος 14.455 ευρώ.

3. Το Τουριστικό Γραφείο ‘’IQ HOLIDAYS’’ έστειλε την προσφορά του με την ‘’ACS Ταχυδρομική Υπηρεσία’’ με αρ. πρωτ. 2/11-1-2019 κ΄ ώρα 10:00 π.μ. Κατά τον λεπτομερή έλεγχο των δικαιολογητικών του γραφείου διαπιστώθηκε ότι ο φάκελος προσφοράς ήταν πλήρης. Η οικονομική προσφορά του γραφείου ήταν για το Ξενοδοχείο ‘’HOLIDAY INN THESSALONIKI’’ πέντε αστέρων Deluxe, με κόστος ανά μαθητή/τρια 215 ευρώ με Φ.Π.Α. και συνολικό κόστος 12.470 ευρώ με Φ.Π.Α. Στο συνολικό κόστος δεν έγινε υπολογισμός για 59 μαθητές/τριες , αλλά για 58 , αφού υπήρχε προσφορά για συμμετοχή δύο(2) μαθητών/τριών με έκπτωση 50% στο κόστος ανά μαθητή.

Η επιτροπή αξιολόγησης, αφού εκτίμησε όλες τις προσφορές , τα ποιοτικά χαρακτηριστικά αυτών , την οικονομική ανταπόκριση των γονιών των μαθητών/τριών ,τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος , ομόφωνα:
Αποφασίζει
Α)Να απορρίψει το Γραφείο Γενικού Τουρισμού ‘’Connection’’ , διότι δεν πληρούσε τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος που αναφέρονται ανωτέρω. Β)Να αναθέσει την εκδρομή-μετακίνηση των μαθητών της Τρίτης(Γ’) τάξης του σχολείου μας στην Θεσσαλονίκη από Δευτέρα 18-2-2019 έως Παρασκευή 22-2-2019 στο γραφείο Τουρισμού ‘’IQ HOLIDAYS’’ που μειοδότησε και πληρούσε όλους τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος, στο Ξενοδοχείο ‘’HOLIDAY INN’’ πέντε αστέρων Deluxe με κόστος ανά μαθητή/τρια 215 ευρώ με Φ.Π.Α. και συνολικό κόστος 12.470 ευρώ με Φ.Π.Α. Να συντάξει σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού (Ιδιωτικό συμφωνητικό) σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος, εφόσον οι γονείς συγκεντρώσουν το συνολικό κόστος της εκδρομής.
Για το λόγο αυτό συντάχθηκε η πράξη αυτή και υπογράφεται.

Ο Διευθυντής Τα Μέλη
Μιχαήλ Γιαννούλης