Χωρίς τίτλο

Μορφές βίας γύρω μας. Πώς προστατευόμαστε;

Με αφορμή το βιβλίο της Δρ. Κατρίν Ντολτό και της Κολίν Φορ-Πουαρέ “Η βία κάνει κακό”, προτείνονται οι παρακάτω δραστηριότητες, με τις οποίες οι μαθητές:

• θα μάθουν ποιες καθημερινές απαρατήρητες συνήθειές μας θεωρούνται βία και πηγή τραύματος.
  • θα αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη για την επίδραση της βίας στη ζωή τους και στο συναίσθημά τους.
  • θα μάθουν να επικοινωνούν με άλλους για όσα τους πληγώνουν μέσα από την ποίηση και τη μουσική.

Δραστηριότητα 1

Δείτε μερικά αρνητικά συναισθήματα που μπορεί να σας προκαλεί η θέα-εμπειρία της βίας ή η άσκηση βίας. Επισκεφτείτε τη σελίδα της wikipedia για να δείτε καλύτερα την κατηγοριοποίηση των συναισθημάτων σε βασικά- δευτερεύοντα και τριτογενή.

Χωρίς τίτλο 1

Στη συνέχεια σημειώστε το συναίσθημα που σας προκαλεί καθεμία από τις δέκα παρακάτω περιστάσεις βίας:

1. Όταν κάποιος σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι που φοβάσαι ή δεν θεωρείς σωστό.

2. Όταν έχουμε καλή πρόθεση να κάνουμε κάτι για κάποιον, αλλά δεν καταλήγει ευχάριστα και μετά καμία δικαιολογία δική μας δεν γίνεται πιστευτή.

3. Όταν μας μαλώνουν χωρίς να ξέρουμε τι κακό έχουμε κάνει.

4. Όταν ακούμε ή βλέπουμε έναν καβγά ή έναν τσακωμό αγνώστων.

5. Όταν κάποιος που αγαπάμε, εκνευρίζεται μαζί μας ή με άλλους.

6. Όταν μας αγγίζουν χωρίς να το θέλουμε.

7. Όταν δεν μας δέχονται σε μια ομάδα.

8. Όταν γινόμαστε θεατές μίας κακομεταχείρισης ζώου.

9. Όταν παρακολουθούμε εικόνες και βίντεο με αίμα- πόλεμο- έγκλημα.

10. Όταν δούμε εικόνες και βίντεο που προορίζονται για ενήλικες.

Σε ποιες από τις παραπάνω περιπτώσεις θα νιώθατε φόβο; θυμό; αδυναμία να αντιδράσετε (απομόνωση);

Θα μπορούσατε να δείτε τον εαυτό σας να γίνεστε κι εσείς βίαιοι; σε ποια περίσταση;

Δραστηριότητα 2

Η ποιήτρια Διώνη Δημητριάδου υπογράφει το παρακάτω ποίημα:

ΜΑΘΗΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ

Αρχικά τον ενικό

μας τον μάθανε οδυνηρά

στο σώμα μας επάνω:

καταστέλλω

καταστέλλεις

καταστέλλει

ανάγκη όμως

να μάθουμε εμείς σωστά

και τον πληθυντικό:

αντιστεκόμαστε

αντιστέκεστε

αντιστέκονται

γιατί η βία

το ίδιο πάντα πρόσωπο

μα το εμείς πολλά.

Οι μαθητές της Α’ τάξης, διαβάζοντας το παραπάνω ποίημα, έφτιαξαν ομάδες και έγραψαν τα δικά τους ποιήματα στην ίδια δομή. Στη συνέχεια ηχογραφήσαμε τα ποιήματά τους και βάλαμε μουσική υπόκρουση από τον Όμιλο της Μουσικής “Μουσικά Πειράγματα”.

Οι ομάδες μαθητών είναι : η Τοπ τετράδα, ΤΜ 26, Λουκουμάδες με σοκολάτα, Οι καλοκαιρινοί, Οι Γκόλουμ, Του Ρου Ρου Του Του