αρχείο λήψης

Α΄ Γυμνασίου: Οι παύσεις στη Μουσική και η Αντιφωνία.

Στο σημερινό μάθημα θα δούμε ένα ρυθμικής εκφοράς τραγούδι που βρίσκεται στη σελίδα 12 του σχολικού βιβλίου.

Θα δούμε επίσης τι είναι οι παύσεις στη Μουσική και τι σημαίνει “αντιφωνία”.

Δείτε παρακάτω το τραγούδι από τη σελίδα 12 του σχολικού βιβλίου το οποίο είναι γραμμένο για να “διαβαστεί ρυθμικά” από δύο ομάδες και όχι να τραγουδηθεί, γι’ αυτό άλλωστε δεν είναι γραμμένο και σε πεντάγραμμο.

Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις :

α) Παρατηρήστε τα καινούρια σύμβολα τα οποία έχουν μπει μέσα σε γεωμετρικά σχήματα επίτηδες για να τα ξεχωρίζετε. Πόσα διαφορετικά γεωμετρικά σχήματα παρατηρείτε;

β)Δείτε τον τίτλο του μουσικού κειμένου. Τι είναι η ηχώ; Πώς δικαιολογείται για το συγκεκριμένο τραγούδι;

Στη Μουσική η ηχώ ως τεχνική τραγουδιού ονομάζεται αντιφωνία, δηλαδή σημαίνει “φωνές απέναντι” ή αλλιώς ο “μουσικός διάλογος”.

Οι παύσεις είναι τα σύμβολα που μας δείχνουν πώς μετράμε τη σιωπή στη Μουσική. Δείτε τον παρακάτω πίνακα:

Ακούστε τα δύο παρακάτω μουσικά έργα και βρείτε σε ποιο από τα δύο έχουμε αντιφωνία.

Άσκηση για το σπίτι: Αντιγράψτε σε μία καθαρή σελίδα στο τετράδιό σας τον πίνακα με τις παύσεις. Χρησιμοποιήστε μολύβι.

Η χαρακτηριστική εικόνα του μαθήματος προήλθε από τον ιστότοπο : https://www.dkfindout.com/uk/science/sound/echoes/