Αρχεία για 17 Σεπτεμβρίου 2008

Επιτέλους, κλείστε την

Αναφέρομαι στην Ολυμπιακή Αεροπορία ή Ολυμπιακές Αερογραμμές ή όπως αλλιώς την ονόμαζαν για να την διατηρούν.

Και τη διατηρούσαν τόσα χρόνια, σε ημιθανή κατάσταση, για να βολεύουν τα δικά τους παιδιά, πράσινα και γαλάζια.

Ο ελληνικός λαός πλήρωνε εκατομμύρια ευρώ (850 εκατομμύρια ήταν η κρατική ενίσχυση) για να διατηρείται η Ολυμπιακή, πλήρωνε και τα πρόστιμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Και γιατί κύριοι να πληρώνω για κάτι που δεν χρησιμοποιώ; Να πληρώσω για κάποια υπηρεσία κοινής ωφελείας που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία του λαού εντάξει. Αλλά όχι για τη διατήρηση ενός ονόματος που δεν μου προσφέρει τίποτα και απασχολεί χιλιάδες υψηλόμισθους και ρουσφετολογικά βολεμένους.

Θα μου πείτε, τι θα γίνουν αυτοί οι υπάλληλοι. Υπάρχουν λύσεις και γι’ αυτούς. Μπορούν να απορροφηθούν σε άλλες υπηρεσίες. Στα Γραφεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης δεν υπάρχουν διοικητικοί υπάλληλοι με αποτέλεσμα να αποσπώνται δάσκαλοι από τα σχολεία και να δημιουργούνται κενά. Μπορούν εκεί να απορροφηθούν ορισμένοι υπάλληλοι της Ολυμπιακής.

Άκουσα πριν από λίγο τον Υπουργό Μεταφορών να λέει ότι οι υπάλληλοι που θα μεταταχθούν θα παίρνουν παραπάνω χρήματα από τους άλλους υπαλλήλους για να μη χάσουν τα προνόμιά τους.

Αν τα πληρώσει από την τσέπη του έχει καλώς, αλλιώς να σηκωθεί να φύγει.