Αρχεία για 12 Σεπτεμβρίου 2008

Παραιτήθηκε ο Γ. Βουλγαράκης

Την παραίτησή του υπέβαλλε ο υπουργός  Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, Γ. Βουλγαράκης, μετά από πιέσεις που δεχόταν.

Παραιτήθηκε, λέει, για να διευκολύνει τον πρωθυπουργό. Όχι για λόγους ευθιξίας. Δεν θίχτηκε καθόλου από όσα του καταμαρτυρούσαν.

Αλλά γιατί να θιχτεί, αφού ο ίδιος ο πρωθυπουργός τον στήριξε πριν από μερικές ημέρες στη Θεσσαλονίκη.

Μας είπε λοιπόν ο κ. Καραμανλής πως ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό. Είναι οι νέες ιδέες που διαφήμιζαν.

Νόμιμα έφτιαξε μια of shore εταιρεία, για να μην πληρώνει φόρους. Ο λαός όμως τον εξέλεξε για να ασχοληθεί με τα προβλήματα της χώρας και όχι για να πλουτίσει. Ας ασχοληθεί λοιπόν με τις επιχειρήσεις του (σεμνά και ταπεινά) και ας μας αφήσει ήσυχους.

Το υπουργείο ανέλαβε ο Αν. Παπαληγούρας.

Παραολυμπιακοί Αγώνες /12-9-2008

Νέα μετάλλια για την Ελλάδα

Η Ανθή Καραγιάννη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος γυναικών στην κατηγορία F13 με άλμα στα 5,63 μ.

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. μικτής ατομικής  κολύμβησης στην κατηγορία SM13 με χρόνο 2:16.95.

Η Αλεξάνδρα Δημόγλου, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400 μ. γυναικών στην κατηγορία Τ13 με χρόνο 56.09.

————————————————————————————–

Μετά και τη σημερινή ημέρα στα μετάλλια προηγείται η Κίνα με 37 χρυσά, 42 ασημένια και 30 χάλκινα, ακολουθεί η Μεγ. Βρετανία με 33 χρυσά, 20 ασημένια και 16 χάλκινα, και στην 3η θέση οι ΗΠΑ με 23 χρυσά, 16 ασημένια και 17 χαλκινα. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 31η θέση με 1 χρυσό, 6 ασημένια και 4 χάλκινα.