Αρχεία για 4 Σεπτεμβρίου 2008

Σεμνά και ταπεινά κ. Υπουργέ

“Σε δηλώσεις του μετά τη συνάντηση ο υπουργός Παιδείας επεσήμανε ότι είναι η πρώτη φορά που η σχολική χρονιά ξεκινά χωρίς προβλήματα, μιας και -όπως σημείωσε- τα βιβλία περιμένουν τους μαθητές και όχι το αντίστροφο. “

Μας δουλεύει ο κ. υπουργός. Και κατηγορεί έμμεσα τους προκατόχους του ότι δεν στέλνονταν έγκαιρα τα βιβλία στα σχολεία.

Τα τελευταία χρόνια πάντα οι δάσκαλοι έπαιρναν έγκαιρα τα βιβλία.

Τα λόγια του υπουργού αποτελούν μομφή κατά της κ. Γιαννάκου και των προκατόχων της. Θέλοντας να δείξει ότι αυτός είναι καλύτερος αραδιάζει ένα σωρό ψέματα.

Σεμνά και ταπεινά κ. υπουργέ. Οι κομπασμοί δεν χρειάζονται.

Όσο για τα υπόλοιπα, ας περιμένουμε.

Δάσκαλοι – Φορτοεκφορτωτές

Μέσα στα άλλα καθήκοντα των δασκάλων είναι και αυτό της παραλαβής και μεταφοράς των βιβλίων.
Αφού τα φορτώσαμε στα ΙΧ αυτοκίνητά μας, κάθιδροι επιστρέψαμε στο σχολείο μας και τα τοποθετήσαμε ανά τάξη.
Στη Β/θμια Εκπαίδευση νομίζω ότι γίνεται αλλιώς. Ορίζεται υπεύθυνος καθηγητής που προσλαμβάνει εργάτη για τη μεταφορά των βιβλίων σε κάθε σχολείο.
Πρέπει και στην Α/θμια Εκπαίδευση να βρεθεί μια λύση, γιατί δεν μπορεί ο κάθε δάσκαλος να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του σα μεταφορικό μέσο και ο ίδιος λουσμένος στον ιδρώτα να κουβαλάει στην αγκαλιά του στοίβες βιβλία.