Μητρώα επιμορφωτών εκπαιδευτικών σε Περιφερειακά Επιμορφωτικά Κέντρα για τα έτη 2013-14

πηγή: http://www.diorismos.gr   27/01/2013
Μητρώα επιμορφωτών θα δημιουργηθούν σε Περιφερειακά Επιμορφωτικά Κέντρα (Π.Ε.Κ.), για την επιμόρφωση Α’ και Β’ φάσης των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικών ετών 2012-2013 και 2013-2014. Τα μητρώα θα δημιουργηθούν στο πλαίσιο των Πράξεων «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» των Αξόνων Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση». Το επιμορφωτικό πρόγραμμα της πρώτης και δεύτερης φάσης θα είναι διάρκειας δύο (2) εβδομάδων και εβδομήντα (70) διδακτικών ωρών και θα πραγματοποιηθεί τα σχολικά έτη 2012-2013 και 2013-2014 στις έδρες των Π.Ε.Κ. και στα εξακτινωμένα τμήματα των Π.Ε.Κ. Επίσης θα πραγματοποιηθεί κατά το σχολικό έτος 2014-2015 με την προϋπόθεση χρονικής παράτασης των Πράξεων «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες». Οι ακριβείς ημερομηνίες διεξαγωγής των επιμορφωτικών προγραμμάτων θα ορισθούν από τα κατά τόπους ΠΕΚ. Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί στα ακόλουθα Π.Ε.Κ. και στα εξακτινωμένα τμήματα αυτών: 1ο Αθήνας, 2ο Αθήνας, 3ο Αθήνας, Πειραιά, 1ο Θεσσαλονίκης, 2ο Θεσσαλονίκης, Αλεξανδρούπολης, Ηρακλείου, Ιωαννίνων, Καβάλας, Κοζάνης, Λαμίας, Λάρισας, Μυτιλήνης, Πάτρας, Τρίπολης. Στο επιμορφωτικό πρόγραμμα της πρώτης και δεύτερης φάσης σύμφωνα με το άρθρο 56 του Ν. 3966/2011 δύνανται να διδάξουν: Ειδικοί επιστήμονες, μέλη Διδακτικού-Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ) ή Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΠ) των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΕΙ), σχολικοί σύμβουλοι, εκπαιδευτικοί της δημόσιας εκπαίδευσης καθώς και άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι και ιδιώτες που έχουν τα απαιτούμενα επιστημονικά και διδακτικά προσόντα. Οι ανωτέρω θα ενταχθούν σε Μητρώο Επιμορφωτών το οποίο θα δημιουργηθεί ανά θεματική ενότητα από κάθε Π.Ε.Κ. Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα ΠΕΚ του προγράμματος.