Νέα διάκριση του έργου eTwinning “Twinfeuill’ton” (2018-19)

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 28/09/2019

Οκτώβριος 2019. Νέα διάκριση για το περσινό μας ευρωπαικό έργο eTwinningTwinfeuill’ton : amours et préjugés de jadis à nos jours”:

Βραβείο παιδαγωγικής χρήσης των ψηφιακών μέσων

(Prix d’utilisation pédagogique du numérique)

στον εθνικό διαγωνισμό eTwinning 2019 του Βελγίου

Προηγουμένως το έργο είχε λάβει την Εθνική και στη συνέχεια την Ευρωπαική ετικέτα ποιότητας στο Βέλγιο, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, τη Ρουμανία και την Τυνησία.

Ειδικώτερα στο σχολείο μας βραβεύτηκαν οι μαθητές που συμμετείχαν στο έργο, και οι εκπαιδευτικοί Ελένη Βότση, Ελένη Σταυροπούλου, Ευσταθία Αγγελή, Κωνσταντίνα Τσαγκρίδου. Η αξιολόγηση του έργου από την ΕΥΥ :

Συγχαρητήρια! Υλοποιήσατε ένα πολύ δημιουργικό έργο, το οποίο διαθέτει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να θεωρηθεί επιτυχημένο: ενεργή συμμετοχή των μαθητών, αλληλεπίδραση, δημιουργική χρήση εργαλείων ΤΠΕ, άριστη οργάνωση του Twinspace, παιδαγωγική καινοτομία, συνεργατικές δραστηριότητες, αξιολόγηση και σχολιασμό των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν! Υπήρξε πολύ εμπεριστατωμένη η ανάλυση/παρουσίαση/δραματοποίηση του θέματος,με αποτέλεσμα την ευχάριστη και δημιουργική συμμετοχη των μαθητών όλων των χωρών,όπως και των εκπαιδευτικών. Πολύ ενδιαφέρουσα η διαθεματική προσέγγιση.Σας ευχόμαστε καλή συνέχεια στην δημιουργική σας πορεία! Με εκτίμηση, η ΕΥΥ της δράσης eTwinning

Υπενθυμίζεται οτι, τον Ιούνιο 2019, το σχέδιο οργάνωσης  της δουλειάς του έργου είχε επιλεγεί  για δημοσίευση στον ιστότοπο του Teacher Academy, στην ενότητα  Teaching materials ως παράδειγμα καλής πρακτικής, ύστερα από αξιολόγηση από συντακτική επιτροπή συμμετεχόντων στο διαδικτυακό σεμινάριο  (MOOC) Open eTwinning: Project-Based Learning and the Community for Schools in Europe (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2018) http://academy.schooleducationgateway.eu/web/open-etwinning/home  .

Για να ανοίξετε τη δημοσίευση, πατήστε εδώ

Για να διαβάσετε το σχέδιο οργάνωσης  του έργου μας, πατήστε εδώ

Ιδού η σχετική δημοσίευση-αναγγελία από το eTwinning Europe :