To μαθητικό ηλεκτρονικό περιοδικό «Το πενάκι του Ζαννείου» σας εύχεται καλό καλοκαίρι και σας παρουσιάζει τα τέσσερα φετινά τεύχη του: το 12ο είναι αφιέρωμα στην Αστρονομία, το 13ο στη μουσική, το 14ο σας προτείνει μέρη για να ταξιδέψετε και σας παρουσιάζει έθιμα από διάφορες περιοχές. Και το 15ο τεύχος περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις γιατρών, σκηνοθέτη, πρωταθλήτριας κωπηλασίας, συγγραφέως, μια ιστορική ματρτυρία, καθώς επίσης άρθρα σχετικά με την επικαιρότητα, αθλητικά, σχετικά με διαγωνισμούς που έλαβαν μέρος οι μαθητές μας, θεατρικά που ανέβηκαν στο σχολείο μας και δραστηριότητες Ομίλων μας.
Μία θεατρική παράσταση βασισμένη σε 3 διηγήματα από το βιβλίο «Ματωμένα θεωρήματα» του μαθηματικού και συγγραφέα Ευάγγελου Σπανδάγου (1940-2020), όπου παρουσιάζονται 3 δυναμικές γυναικείες μορφές (η Λασθενία, η Αρήτη και η Πολυγνώτη) με κατάρτιση στη φιλοσοφία και τα μαθηματικά, οι οποίες διεκδίκησαν το, επαναστατικό για την εποχή τους, δικαίωμα πρόσβασης στη μόρφωση. Μπορείτε να απολαύσετε τη θεατρική παράσταση στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=JIYAW706dC4 Φωτογραφίες
Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Γυναίκες μαθηματικοί της αρχαιότητας: μια εξέγερση στη σκέψη”
Στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής ως Β’ Ξένης Γλώσσας, οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2, τη Δευτέρα 1η Απριλίου 2024, το πρωί, πραγματοποίησαν προγραμματισμένη σχολική επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο της Αθήνας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες προσαρμοσμένες στο γνωστικό τους επίπεδο :
εκπαιδευτικό εργαστήριο στο Αμφιθέατρο “Gisèle Vivier”, με την καθοδήγηση εκπαιδευτικών και εξειδικευμένων καθηγητών, με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες τού 2024 που θα πραγματοποιηθούν στο Παρίσι. Οι μαθητές παρακολούθησαν οπτικοακουστικό υλικό και επεξεργάστηκαν σχετικό φύλλο εργασίας.
ξενάγηση στη Βιβλιοθήκη Octave Merlier, από την υπεύθυνη κα Christine Pourret, όπου, μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, οι μαθητές έμαθαν πώς να αναζητούν ένα βιβλίο ή ένα κόμικ, πώς να ανακαλύπτουν συλλογές και έγγραφα, αναγνώσματα και βοηθήματα εκμάθησης τής γαλλικής γλώσσας.
δανεισμός βιβλίων : Στη συνέχεια, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, εξερεύνησαν τη βιβλιοθήκη και διάλεξαν βιβλία, περιοδικά και κόμικς που επιθυμούσαν να δανειστούν. Στόχος των δραστηριοτήτων ήταν να παρακινηθούν οι μαθητές να ανακαλύψουν ποικίλα βιβλία στη γαλλική γλώσσα, να τα πάρουν στα χέρια τους, να τα ξεφυλλίσουν, να νιώσουν την ευχαρίστηση της ανάγνωσης, αλλά και να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με το βιβλίο ως αντικείμενο και να εξοικειωθούν με τη λειτουργία μιας σύγχρονης βιβλιοθήκης.
Οι δραστηριότητες φιλαναγνωσίας συνεχίστηκαν στη τάξη μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς : κάθε ομάδα συμπλήρωσε ένα φύλλο ανάγνωσης του βιβλίου της και στη συνέχεια το παρουσίασε σε όλους τους μαθητές της τάξης. Ορισμένες ομάδες επέλεξαν να το παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους μέσα από ένα σχέδιο που φιλοτέχνησαν συλλογικά.
H τελετή βράβευσης του 18ου Εθνικού διαγωνισμού eTwinning έλαβε χώρα την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 στις 17:00 -19:00. Το σχολείο μας κατέκτησε τη 2η θέση στον διαγωνισμό με το έργο “Univers BD : les Omniscients de l’à-venir”.
Πρόγραμμα
17:00 Έναρξη
17:05-17:20 Χαιρετισμοί
17:20-17:40 Απονομή Ειδικών Βραβείων
17:40-18:30 Κεντρική ομιλία , κ. Σταυρούλα Η.Μπαργιώτα, Ψυχίατρος – ΨυχοθεραπεύτριαMD, MSc, PhD , τίτλος της ομιλίας της : ‘Το άγχος και η κατάθλιψη ως παράγοντες ευαλωτότητας στην καθημερινή ζωή των εκπαιδευτικών- πρόσφατα δεδομένα και αντιμετώπιση’ . 18:30-19:00 Απονομή βραβείων 18ου Εθνικού Διαγωνισμού eTwinning
Μεταξύ 18:30 και 19:00, προβλήθηκαν βίντεο παρουσίασης των βραβευμένων έργων και οι υπεύθυνοι καθηγητές απάντησαν σε ερωτήσεις σχετικά με την υλοποίηση τους. (Η παρουσίαση του έργου μας έγινε προς το τέλος του παρακάτω βίντεο μεταξύ 2:14:50 και 2:25:35)
Η απονομή των βραβείων στους μαθητές του περσινού Γ2 έγινε σε μεταγενέστερο χρόνο, στις 13 Μαϊου, στο χώρο του σχολείου μας.
Δείτε την παρακάτω παρουσίαση του έργου μας στη διάρκεια της τελετής. Συγχαρητήρια σε όλους, μαθητές και καθηγητές !
Τέλος, ως ανταμοιβή για το βραβείο τους 18ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning, οι υπεύθυνες καθηγήτριες επιλέχθηκαν να συμμετάσχουν στο δια ζώσης Multilateral eTwinning Σεμινάριο με θέμα :”Applications, tools and perspectives of ΑΙ in education orSecondary School Teachers ” που διεξήχθη στις 10-12 Μαΐου 2024 στην Πάτρα.
Tο Ζάννειο Πρότυπο Γυμνάσιο ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ ιδιαίτερα τον μαθητή
Αχιλλέα Πανταζήτης Β’ τάξης
για την κατάκτηση του Γ Βραβείου στην 41η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα “Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ”και του εύχεται ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και στον Προκριματικό Διαγωνισμό για τη στελέχωση των ομάδων,
οι οποίες θα συμμετάσχουν στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα και στη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.
Ο Προκριματικός Διαγωνισμός για την επιλογή των ομάδων θα γίνει στην Αθήνα στις 7 Απριλίου 2024 ώρα 10:00 στο 2ο Πρότυπο ΓΕ.Λ Αθηνών
Την Κυριακή 7 Απριλίου 2024 και ώρα 11.00 θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που διακρίθηκαν στον Αρχιμήδη (Ο χώρος θα ανακοινωθεί σύντομα).
Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βράβευση Αχιλλέα Πανταζή Β ¨Γυμνασίου- Αποτελέσματα 41ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας «Αρχιμήδης»
Το 2ο βραβείο στην κατηγορία Γυμνάσια (13-15) στον 18ο Εθνικό Διαγωνισμό έργων eTwinning απονεμήθηκε στο γαλλόφωνο ευρωπαϊκό μας έργο «Univers BD : Les Omniscients de l’à-venir».
Το έργο υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2022-2023 στα πλαίσια του μαθήματος των Γαλλικών και το Ζάννειο Πρότυπο Γυμνάσιο συμμετείχε ως ιδρυτής σε συνεργασία με 7 σχολεία (γυμνάσια και λύκεια) από το Βέλγιο, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία και τη Ρουμανία.
Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστίες στους μαθητές και μαθήτριες του περσινού Γ2 και στις συναδέλφους εκπαιδευτικούς Ευσταθία Αγγελή (ΠΕ08 Καλλιτεχνικά) και Αναστασία Βαβάση (ΠΕ01 Θρησκευτικά) για την εξαιρετική δουλειά και την άψογη συνεργασία ! Το βραβείο θα απονεμηθεί σε τελετή βράβευσης που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά το 2024. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση για λεπτομέρειες και πληροφορίες σχετικά με την τελετή.
Ο Ελληνικός Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης (ΕΟΥ) της δράσης eTwinning προκήρυξε τον 18ο Εθνικό Διαγωνισμό eTwinning με στόχο να αναγνωρίσει τα καλύτερα eTwinning έργα από πλευράς ελληνικών σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022-2023. Κατατέθηκαν 124 συνολικά αιτήσεις σε όλες τις κατηγορίες. Για περισσότερες πληροφορίες https://etwinning.gr/awards/nawards/1324-18-etwinning
Μετά από το πρόγραμμα «Το σχολείο της ισότητας στη σκηνή» που πραγματοποιήθηκε το 2021-22, φέτος στο σχολείο μας ιδρύθηκε ακόμα ένα ευρωπαϊκό έργο eTwinning αφιερωμένο στην εκπαίδευση των νέων.
Με την ευκαιρία του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων, οι μαθητές του νέου ετήσιου γαλλόφωνου έργου μας δημιουργικής γραφής θα αντλήσουν έμπνευση από μια μυθική φιγούρα του Μεσαίωνα, έχοντας ως αφετηρία το γαλλικό περιπετειώδες ιπποτικό μυθιστόρημα ενηλικίωσηςΠέρσεβαλ ή το έπος του Άγιου Δισκοπότηρου του Κρετιέν ντε Τρουά, πατέρα της αρθουριανής μυθιστορίας. Παρακολουθώντας την αργή εξέλιξη του ήρωα, αρχικά αφελούς και αδέξιου νεαρού αγοριού, μεγαλωμένου μακριά από τον κόσμο, μέχρι τη στιγμή της μεταμόρφωσής του στον καλύτερο ιππότη της εποχής, θα προβληματιστούν γύρω από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της εφηβείας γενικότερα και θα αναζητήσουν τι αντιπροσωπεύει για τον 21ο αιώνα το πέρασμα στην ενήλικη ζωή. Παράλληλα, και σε συνεργασία με μαθητές 12 σχολείων από το Βέλγιο, τη Γαλλία, την Ελλάδα, την Ισπανία, Ιταλία, Μολδαβία, Ρουμανία και Τυνησία, θα εξετάσουν τα στάδια της εκπαίδευσής τους και ιδιαίτερα τις βασικές προσωπικές, κοινωνικές και μαθησιακές δεξιότητες που είναι απαραίτητες για να ολοκληρωθούν, να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους και να ενσωματωθούν σε έναν διαρκώς μεταβαλλόμενο κόσμο.
Το έργο υλοποιείται από μαθητές Γαλλικών της Β’ γυμνασίου (τμήματα Β2 και Β4) στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης Ξένης Γλώσσας με τη κα Ελένη Σταυροπούλου. Θα συμμετάσχουν διαθεματικά εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων του σχολείου μας, που θα προσεγγίσουν με τους μαθητές το αντικείμενο του προγράμματος από την σκοπιά της ειδικότητάς τους : Αικατερίνη Μπλαβάκη (ΠΕ02), Αναστασία Βαβάση (ΠΕ01), Βαλίνα Διαμαντή (ΠΕ02), Ευάγγελος Μαλμέν (ΠΕ02), Κωνσταντίνα Τσαγκρίδου (ΠΕ02), Μαρία Μεγάλου (ΠΕ02).
Λέξεις-κλειδιά: ιπποτικό μυθιστόρημα, μυθιστόρημα ενηλικίωσης, εφηβεία, συνεργατική συγγραφή, Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων, θέμα της χρονιάς eTwinning 2023, Καινοτομία και εκπαίδευση, Ευρωπαϊκό πλαίσιο LifeComp
Ιούνιος 2024, δημοσίευση του τελικού προιόντος του προγράμματος https://www.calameo.com/books/005963143e07205d126a9 Πρόκειται για ένα συνεργατικό ηλεκτρονικό βιβλίο με τις δημιουργίες όλων των εταίρων: κείμενα (μυθιστόρημα, ποίημα, κωμικοί διάλογοι, μηνύματα φόρουμ, ακροστιχίδες), εικόνες (σύννεφα λέξεων, σχέδια, φωτογραφίες), βίντεο, φωτομυθιστόρημα, podcast.
Στο τελευταίο μάθημα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές του προγράμματος παρουσιάστηκαν στους εταίρους τους και ευχήθηκαν για τις γιορτές :
Κατηγορία etwinning, Γαλλικά, Ξένες Γλώσσες, Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Perceval : ados d’hier, ados d’aujourd’hui» / « Πέρσεβαλ : έφηβοι του χθες, έφηβοι του σήμερα”
Το Ζάννειο Πρότυπο Γυμνάσιο βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το ευρωπαϊκό έργο Ηλεκτρονικής Αδελφοποίησης eTwinning «Univers BD : Les Omniscients de l’à-venir» που υλοποίησε κατά το προηγούμενο σχολικό έτος 2022-23 το τμήμα Γ2 στο μάθημα των Γαλλικών, και διαθεματικά στο μάθημα των Εικαστικών και των Θρησκευτικών. Πρόκειται για ένα έργο δημιουργικής ανάγνωσης και γραφής που έχει ιδρύσει το σχολείο μας σε συνεργασία με 8 άλλα σχολεία από το Βέλγιο, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία και τη Ρουμανία.
Η αξιολόγηση του έργου από την ΕΥΥ :
«Υλοποιήσατε ένα εξαιρετικό έργο για να ωθήσετε τους μαθητές να προβληματιστούν γύρω από την έννοια του υπερήρωα/ηρωιδας στην εποχή μας, αλλά κυρίως να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα της ανάληψης δράσεων με σκοπό τη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς για τις μελλοντικές γενιές. Θετικά στοιχεία: πρωτότυπη θεματολογία, ωραίος σχεδιασμός και οργάνωση του Twinspace, ποικίλες δράσεις και αξιοποίηση εργαλείων web2.0, διάχυση, αξιοποίηση του forum.
Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στο δημιουργικό σας έργο. Με εκτίμηση ο Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης της δράσης eTwinning. 5 Σεπτεμβρίου 2023»
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τα μέλη της παιδαγωγικής μας ομάδας, κες Αναστασία Βαβάση (Θρησκευτικά), Ελένη Σταυροπούλου (Γαλλικά), Ευσταθία Αγγελή (Εικαστικά) !
1η/12/23, απονομή Εθνικής Ετικέτας ποιότητας στους μαθητές που φέτος είναι πια στο Ζάννειο Πρότυπο Λύκειο (τμήμα Α3)
Κατηγορία etwinning, Γαλλικά, Ξένες Γλώσσες, Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Απονομή Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας για το eTwinning έργο «Univers BD : Les Omniscients de l’à-venir»