Εορτασμός της «ημέρας του π» στο Ζάννειο Πειραματιό Γυμνάσιο

Συγγραφέας: Ανδρέας Ρηγάτος στις 24/04/2018

Οι εκπαιδευτικοί του Ζαννείου Πειραματικού Γ/σιου που συμμετείχαν στην διοργάνωση της Ημέρας του π.

Στα πλαίσια του Έτους Μαθηματικών  μετά  από πρόταση του  Επιστημονικού Εποπτικού Συμβούλιου (ΕΠΕΣ) του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου, την Τετάρτη 14/3  εορτάστηκε η «η ημέρα του π» στο  χώρο του Θεάτρου του σχολείου.

Ο εορτασμός περιελάμβανε τέσσερις  θεματικές ενότητες:

1. Έκθεση έργων των μαθητών για το π σε μορφή πόστερ.
  2. Μικροπειράματα Υπολογισμού της τιμής του π.
  3. Παρουσιάσεις και ομιλίες μαθητών για το π.
  4. Ομιλία-Παρουσίαση του Συμβούλου Μαθηματικών κ. Θεοδόσης Παπανικολάου με θέμα : “Υπολογισμός του π από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα”.

Μικροπειράματα για τον Υπολογισμό του π

• Πείραμα 1: Μέτρηση κύκλων με Διαστημόμετρο.
  • Πείραμα 2: Η Μέθοδος της Εξάντλησης του Αρχιμήδη με χάρακα και διαβήτη.
  • Πείραμα 3: Η Μέθοδος της Εξάντλησης του Αρχιμήδη με Αριθμομηχανή.
  • Πείραμα 4:  Μέτρηση της περιόδου απλoύ Εκκρεμούς.
  • Πείραμα 5: Άθροισμα Άπειρων Όρων με Αριθμομηχανή.
  • Πείραμα 6: Βελάκια σε Στόχο (Μέθοδος Monte Carlo).
  • Πείραμα 7: Ρήψη οδοντογλιφίδων (Μέθοδος Buffon).

Στις δραστηριότητες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Γ’ Τάξης και κάποιοι από τους μαθητές των άλλων τάξεων μέσω των Ομίλων του σχολείου (Φυσικής, Μαθηματικών, Ραδιοφώνου, Κινηματογράφου, Αγγλικής Γλώσσας).

Οι μαθητές του Ομίλου Ραδιοφώνου κατά την διάρκεια της εκδήλωσης πήραν συνέντευξη από όσους συμμετείχαν σε αυτή μαθητές και διδάσκοντες. Οι μαθητές του ίδιου ομίλου με συντονίστρια την φιλολόγο κ.  Κωνσταντίνα Τσαγγκρίδου παρουσίασαν ωριαία ραδιοφωνική εκπομπή  από τη διαδικτυακή συχνότητα του Europeanschoolradio. (Για να ακούσετε όλη την εκπομπή επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο: http://grafis.sch.gr/index.php/s/cydqJ5svLvHqNzb)

Οι εκπαιδευτικοί που συνέβαλαν στην επιτυχή ολοκλήρωση της εκδήλωσης  είναι οι παρακάτω:

Ανδρέας Ρηγάτος Πληροφορικής & Φυσικής,

Ειρήνη Στουπά Μαθηματικός,

Ευσταθία Αγγελή Καλλιτεχνικών,

Σοφία Ντούσκα Πληροφορικής,

Ελένη Σταυροπούλου Γαλλικής,

Αγγελική Παπαγεωργίου Αγγλικής,

Κωνσταντίνα Τσαγγκρίδου φιλόλογος,

Ελένη Μαρινάτου φιλόλογος,

Ιωάννης Σπυράλατος θεολόγος,

Ελένη Βότση Φιλόλογος,
Την εκδήλωση παρακουλήθησε η πρόεδρος τους ΕΠΕΣ Δέσποινα Πόταρη καθηγήτρια στο Μαθηματικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου πρόσφερε μια τούρτα στην επιφάνεια της οποίας είχαν αναγραφεί ψηφία του π.

Ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας Ιωάννης Σπυράλατος κάλυψε με “φωτορεπορτάζ” όλη την εκδήλωση. Οι φωτογραφίες βρίσκονται στον παρακάτω σύνδεσμο:  http://grafis.sch.gr/index.php/s/Pmhi1NVI63U1wT1