Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 10/02/2015

saferinternetday

Στις 10 Φεβρουαρίου το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2015 με έκθεση οκτώ πόστερ που περιείχαν συλλογικά κείμενα και σχέδια μαθητών μας και μαθητών από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες στα πλαίσια γαλλόφωνου διαθεματικού έργου eTwinning “Οδυσσέας 2015 : ο ιστός της Πηνελόπης” που έχει ως θέμα του την ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Στη δράση συμμετείχαν τα τμήματα Β2 και Β3.  Η δουλειά μας περιστράφηκε γύρω από πέντε θέματα : τα κοινωνικά δίκτυα, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό, τη κινητή τηλεφωνία και τους ιούς και τα κακόβουλα λογισμικά. Τις δημιουργίες (κείμενα και σχέδια)  επιμελήθηκαν στο μάθημά τους οι καθηγητές του σχολείου μας κα Αγγελή (Καλλιτεχνικών), κος Μαλμέν (Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση) και κα Σταυροπούλου (Γαλλικά).