Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022 μια δημιουργική γιορτή για το «Πολυτεχνείο»  οργανώθηκε και παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Πλαταριάς.

Στην εκδήλωση, σαράντα εννιά χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου στις 17 Νοέμβρη του 1973, μάθαμε ή θυμηθήκαμε όσα σημαντικά έγιναν εκείνες τις μέρες, μέσα  από το θεατρικό έργο:

«Εμένα με νοιάζει»

του Θωμά Μενεξέ.

1

2

Μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας βάζοντας την ευαισθησία, το μεράκι, πολλές ώρες δημιουργικής εργασίας και άψογης συνεργασίας, παρουσίασαν το θεατρικό έργο και αποδείξανε ότι, η εκπαιδευτική διαδικασία δεν περιορίζεται μόνο εντός της αίθουσας στα θρανία και τον πίνακα και ότι, είναι απαραίτητο να δοθεί χρόνος εκπαιδευτικός, για τη λειτουργία και ανάπτυξη τέτοιου είδους δράσεων, που αποφέρουν πολλαπλά οφέλη στην εκπαιδευτική διαδικασία, στην κοινωνία και κυρίως στα παιδιά.

Το αφιέρωμα πλαισιώθηκε με τραγούδια και η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.