Στο πλαίσιο του εορτασμού για τα 200 χρόνια από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης, η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη διοργανώνει μια διαδικτυακή δράση για σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας συνδέθηκαν ζωντανά την Παρασκευή 08/04/2022 για μια σχολική ώρα με μια ιστορική βιβλιοθήκη και ανακάλυψαν τους θησαυρούς της.

Ξεναγήθηκαν στα παλιά βιβλία από την αρχή της τυπογραφίας, έμαθαν για τον ρόλο που έπαιξαν οι εκδόσεις και η διακίνηση ιδεών στην ελληνική επανάσταση και γνώρισαν τη «Χάρτα του Ρήγα» και τα μυστικά της σύμβολα.

Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να συζητήσουν με την Υπεύθυνη της Ωνασείου Βιβλιοθήκης, κα Βίκυ Γεροντοπούλου, καθώς και να θέσουν ερωτήματα σχετικά με τα εκθέματα της.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω ψηφιακής πλατφόρμας (σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση).